גם גאורגיה הסכימה להפסקת אש

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, הודיע כי ארצו מקבלת את הסכם הפסקת האש שהציעה צרפת, המכהנת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי • קודם לכן הודיע גם נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, כי הוא מקבל את המתווה, לפיו הצדדים ישובו לעמדותיהם לפני תחילת הלחימה • "צריכה להיות הפסקת אש", אמר סאאקשווילי במסיבת עיתונאים עם סרקוזי. "הושגה הסכמה מלאה על העקרונות"

גאורגיה הסכימה לקבל את מתווה הפסקת האש עם רוסיה שהציעה צרפת, הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי – כך הודיע הלילה (רביעי) נשיא גאורגיה מיכאיל סאקשווילי לנשיא צרפת ניקולא סרקוזי בפגישה שנערכה בין השניים בטביליסי.

"צריכה להיות הפסקת אש", אמר סאאקשווילי לעיתונאים בתום הפגישה הלילית והתייחס להסכם שהושג בתיווכה של צרפת: "זהו מסמך פוליטי. מדובר בהסכם עקרונות ואני חושב שיש הסכמה מלאה על העקרונות".

נשיא גאורגיה הוסיף, כי ההסכם אמור להביא לנסיגה מלאה של הכוחות הרוסים מדרום אוסטיה והביע תקווה שאלה יוחלפו במשקיפי שלום מטעם האיחוד האירופי. "כרגע מדובר בהסדרים זמניים, אבל את מקומם צריך לתפוס תהליך בינלאומי", סיכם סאאקשווילי, שקרא במהלך הימים האחרונים למדינות המערב לסייע למצב אליו נקלעה ארצו..

מדבדב: "רוסיה תיסוג מדרום אוסטיה"

קודם לכן אתמול הודיע גם נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, כי הוא מקבל את הסכם הפסקת האש המתוקן, שכולל בין היתר סעיף לפיו הרוסים והגאורגים ידונו בעתידו של חבל דרום אוסטיה, שנמצא בלב הסכסוך בין שתי המדינות.

"רוסיה תסיג את כוחותיה מדרום אוסטיה", אמר מדבדב במסיבת עיתונאים משותפת עם סרקוזי, שהגיע למוסקבה כדי לקדם את הסכם הפסקת האש, לפני שהמריא כאמור לטביליסי. עם זאת, תקף הנשיא הרוסי את הגאורגים ואמר כי טענתם לפיה נצרו את האש כבר לפני יומיים אינה נכונה וכי חיילי גאורגיה ממשיכים לירות לעבר הכוחות הרוסיים.

סרקוזי אמר במסיבת העיתונאים כי "רוסיה וגאורגיה לא הגיעו אמנם למצב של שלום ביניהן, אבל שתי המדינות החליטו להפסיק את האש ולחדול מהלחימה באופן מיידי".

דבריו של נשיא צרפת נאמרו מספר שעות אחרי שמדבדב הודיע כי הורה לצבא הרוסי לחדול מכל פעילות התקפית בשטח גאורגיה. "גאורגיה נענשה מספיק על תוקפנותה בדרום אוסטיה וספגה אבידות כבדות", אמר הנשיא הרוסי, "אבל אם התוקפנות תימשך – יש להשמיד את התוקפים".