רוסיה תגברה כוחות במחוז אבחזיה בגאורגיה

רוסיה הגבירה הבוקר את כוחותיה במחוז הבדלני אבחזיה שבגאורגיה וכעת הם מונים כ-9,000 חיילים ו-350 משוריינים. כך דיווח עוזרו של מפקד כוחות הצבא הרוסי בגאורגיה • הרוסים הסבירו כי התגבור נועד כדי "להגן על אזרחים ולמנוע אסון הומניטרי • משרד החוץ הגאורגי דיווח כי יותר מ-50 מטוסי קרב רוסיים חגים בשמי עיר הבירה • מוקדם לכן, נהרגו 3 משקיפים רוסים בהפצצה של צבא גאורגיה בבירת דרום אוסטיה • גיאורגיה דחתה אולטימטום של רוסיה, שקראה לכוחות הצבא הגיאורגי באבחזיה להניח את נשקם

רוסיה הגבירה את כוחותיה במחוז הבדלני אבחזיה שבגאורגיה, שמונים עתה 9,000 חיילים ו-350 משוריינים. כך דיווח הבוקר (שני) עוזרו של מפקד כוחות הצבא הרוסי בגאורגיה, אלכסנדר נוביצקי, לסוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס.

"מטרת חיזוק כוח השלום היא להבטיח את שליטתו של הכוח הרוסי במקרה של מצב דומה לזה שנתקל בו בצחינוואלי (בירת דרום אוסטיה)", אמר נוביצקי. "על חיילינו להגן על אזרחים ולמנוע אסון הומניטרי", הסביר.

רוסיה הציבה הבוקר בפני גיאורגיה אולטימטום וקראה לכוחות הצבא הגאורגי באבחזיה להניח את נשקו, הצעה שנדחתה על ידי הגאורגים.

בתוך כך, רוסיה המשיכה לתקוף בעומק שטחה של גאורגיה, זאת לאחר שדחתה את הצעתה להפסקת אש. סוכנות הידיעות הרוסית דיוחה הבוקר כי שלושה משקיפי שלום רוסים נהרגו ו-18 חיילים נוספים נפצעו במתקפה של צבא גיאורגיה בבירת דרום אוסטיה, צחינוואלי.

על פי דיווחים, יותר מ-50 ממטוסי קרב רוסים חגים משעות הבוקר בשמי עיר הבירה טביליסי ומפציצים מטרות. מוקדם לכן הלילה תקף חיל האוויר הרוסי בסיס צבאי ומתקן מכ"ם סמוך לעיר הבירה ודווח כי ספינת קרב רוסית הטביעה ספינה גיאורגית.

שר החוץ הצרפתי, ברנרד קושנר, המבקר בגאורגיה אמר הבוקר בתום פגישתו עם נשיא גאורגיה, מיכאל סקאשווילי, כי ניכר שהנשיא נחוש בדעתו להתחיל לפעול להשגת שלום באזור. לדבריו "יש להשיב את השלום לאזור ולהחזיר את תחושת הביטחון לתושבי דרום אוסטיה".

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מתח אמש ביקורת חריפה על התגובה הצבאית של רוסיה ואמר, כי האלימות באזור "אינה מתקבלת על הדעת" וכי תגובתם היא "חסרת פרופורציה".

מוקדם לכן, סגן הנשיא, דיק צ'ייני שיגר מסר חריף כלפי הרוסים ואמר "כי לא נוכל לעבור לסדר היום על התוקפנות הרוסית בגיאורגיה והוסיף כי "להמשך התוקפנות הרוסית תהיינה השלכות חמורות על יחסי מוסקבה וושינגטון, ועם הקהילייה הבינ"ל".