"אסור לעבור על התוקפנות הרוסית לסדר היום"

לשכתו של סגן נשיא ארה"ב, דיק צ'ייני, פרסמה הודעה בה נאמר כי צ'ייני שוחח עם נשיא גיאורגיה, והביע בפניו את תמיכתה של ארה"ב בממשלה הדמוקרטית של המדינה • "המשך התוקפנות הרוסית תגרור אחריה השלכות חמורות על יחסי ארה"ב - רוסיה, ועם שאר מדינות העולם", לשון ההודעה • מוקדם יותר דווח כי כוחות קרקע רוסים עושים את דרכם לעיר גורי שבגיאורגיה לאחר הפצצה מאסיבית של חיל האוויר הרוסי באזור

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר הלילה (שני) כי האלימות בגיאורגיה אינה מתקבלת על הדעת, ומתח ביקורת על תגובתה חסרת הפרופורציות של רוסיה להתקפות בדרום אוסטיה. בוש שוחח עם ראש ממשלת רוסיה, ולדימיר פוטין, ודרש כי כל הכוחות המעורבים בסכסוך עם גאורגיה ישובו לקווי הסטטוס קוו מה-6 באוגוסט. מוקדם לכן, סגן הנשיא, דיק צ'ייני שיגר מסר חריף כלפי הרוסים ואמר "כי לא נוכל לעבור לסדר היום על התוקפנות הרוסית בגיאורגיה".

לשכתו של סגן הנשיא פרסמה הודעה בה נאמר כי צ'ייני דיבר עם נשיא גיאורגיה, מיכאל סאאקשווילי, והביע בפניו את הסולידריות של ארה"ב במשבר הנוכחי.

"סגן הנשיא הביע בפני סאאקשווילי את תמיכת ארה"ב בעם הגיאורגי ובממשלתו, שנבחרה באופן דמוקרטי, בעומדם בפני איום לריבונות שלהם ולשלמות הטירטוריה הגיאורגית", נכתב בהודעה. "להמשך התוקפנות הרוסית תהיינה השלכות חמורות על יחסי מוסקבה וושינגטון, ועם הקהילייה הבינ"ל".

מוקדם יותר טען דובר משרד הפנים הגיאורגי כי כוחות קרקע רוסיים עושים את דרכם לעבר העיר גורי שבשטח גיאורגי. על פי הודעת הדובר מטוסי חיל האוויר הרוסי הפציצו את העיר ואת סביבותיה. הרוסים, עד כה, לא ענו לבקשת הפסקת האש שהוצגה בפניהם על ידי ממשלת גיאורגיה.

ובתוך כך, מועצת הביטחון של האו"ם, שוב נכשלה לנסח החלטה מוסכמת על כל הצדיים שתקרא לסיום מיידי של הלחימה בגיאורגיה. במהלך הדיון על נוסח טיוטת ההחלטה, פרץ עימות סוער בין שגריר ארה"ב באו"ם, שהאשים את מוסקבה בניסיון להפיל את השלטון בגאורגיה, לבין שגריר רוסיה שטען מצידו כי: "זו המצאה".

צ'ייני, נחשב אחד האנשים המקורבים ביותר לנשיא בוש, ואחד האישים המרכזיים בניסוח מדיניות החוץ של ארה"ב, בעיקר בנושאי הביטחון.