דיווח: רוסיה הפציצה שדה תעופה סמוך לבירת גאורגיה

בכיר במשרד הפנים הגאורגי אמר כי מטוסי קרב רוסיים הטילו שלוש פצצות על שדה תעופה צבאי סמוך לעיר הבירה טביליסי • לפי שעה, לא דווח על נפגעים בנפש • בתוך כך, דיווחו גורמים רשמיים בגאורגיה כי "רוסיה הזרימה 6,000 חיילים לשטחה וכי 4,000 חיילים נוספים ממתינים לעלות השחר כדי להיכנס לפעולה"

בכיר במשרד הפנים הגאורגי, שוטא אוטיאשווילי אמר הלילה (שבת) כי מטוסי קרב רוסיים הפציצו שדה תעופה צבאי סמוך לעיר הבירה טביליסי. על פי הדיווח, חיל האוויר הרוסי הטיל לפחות שלוש פצצות בשדה התעופה הנמצא בסמוך לנמל התעופה הבינלאומי בבירה. לא צויין עד כה האם ישנם נפגעים בנפש.

מדובר בהפצצה הראשונה של חיל האוויר הרוסי בעיר הבירה הגאורגית מאז החל העימות. אמש מטוסי קרס רוסיים הפציצו בעיר גורי, בסמוך לגבול עם דרום אוסטיה, ועל פי דיווחים ניסו מטוסי קרב רוסיים להפציץ את צינור הנפט המרכזי במדינה, אך הצינור לא נפגע.

בתוך כך, דיווחו גורמים רשמיים בגאורגיה כי רוסיה הזרימה 6,000 חיילים לשטחה וכי 4,000 חיילים נוספים הוצבו בים השחור והם מוכנים לפעולה צבאית בגאורגיה. "החיילים הרוסים ממתינים לעלות השחר כדי להיכנס לפעולה. גאורגיה עומדת בפני קטסטרופה הומניטרית", כך אמר הלילה דובר מחלקת ההסברה במשרד הפנים. כמו כן, דיווחו גורמים בגאורגיה כי שתי ספינות מלחמה רוסיות עושות את דרכן לעבר חופיה.

הסכסוך האלים שפרץ בין רוסיה לגאורגיה, גבה עד כה קורבנות רבים בנפש. על פי הערכות בגיאורגיה, מניין הההרוגים בקרבות הקשים במחוז הבדלני, דרום אוסטיה, עומד על לפחות 2,000 הרוגים. כך אמר אמש שגריר לשעבר של רוסיה בגאורגיה.

מוקדם יותר הלילה, כשלו ניסיונות לפתרון הסכסוך ולגיבושה של הפסקת אש בין הצדדים, בהתייעצות מיוחדת שנערכה במועצת הביטחון של האו"ם, שהתכנסה בפעם השלישית לדון בדרכי פתרון אפשריים למשבר.

הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי התגייסה גם היא אתמול בלילה על מנת להביא להפסקת הקרבות באזור והציעו תוכנית בת שלושה שלבים לפתרון הקונפליקט. התוכנית קוראת לעצירה מוחלטת ומיידית של התוקפנות של שני הצדדים, הרוסי והגיאורגי, והכרה מלאה בריבונותה הטריטוריאלית של גאורגיה. בנוסף נדרשת נסיגה של כל הכוחות הצבאיים למיקומם הקודם, בטרם פרץ העימות.

בראיון לטלוויזיה הצרפתית, אמר שר החוץ הצרפתי, ברנרד קושנר, כי כל המדינות החברות באיחוד האירופי, הביעו את הסכמתן לקריאה לסיומה המיידי של הלחימה באיזור. משרד החוץ הצרפתי הוסיף כמו כן, כי היום ייצא שר החוץ לביקור באיזור הקרבות וכי יציג את התוכנית להפסקת האש בפני שני הצדדים.

במקביל, משלחת המורכבת מנציגי האיחוד האירופי, נאט"ו וארה"ב יצאה אתמול בערב לגיאורגיה גם היא בניסיון להשיג הפסקת אש בין הצדדים.

מוקדם יותר הביע נשיא ארצות הברית, ג'ורג בוש, דאגה מהמצב באזור ובמסיבת עיתונאים שכינס אמר כי התפשטות הקרבות לעומק שטח גאורגיה מסוכנת מאוד וקרא לצדדים לחדש את הדיאלוג ביניהם ולהפסיק באופן מיידי את הקרבות.