סוריה: מוכנים לענות על שאלות סוכנות הגרעין

שר החוץ הסורי אמר כי מדינתו מוכנה לענות על שאלות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בכל הקשור למתקני הגרעין שלדבריה, נמצאים בשטחה, אך לא תאפשר לפקחי הסוכנות לערוך ביקורים נוספים

"סוריה מוכנה לענות על שאלות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), בכל הקשור לטענות להחזקת מתקנים גרעיניים בשטחה, אך לא תאפשר לפקחי הסוכנות לערוך ביקורים נוספים בשטחה", כך אמר הלילה (שבת) שר החוץ הסורי, ואליד אל מועלם.

בחודש יוני פקחים מטעם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ביקרו במתקן בדיר א-זור, שהופצץ בשנה שעברה על ידי חיל האוויר. סוריה טענה כי מדובר במתקן צבאי ודחתה טענות לפיהן מדובר במתקן גרעיני. זמן קצר לאחר התקיפה, חשפה ארצות הברית מסמכים מודעיניים, עדויות וקלטת בה בה נראו תמונות מתוך המבנה שהופצץ. על פי הניתוח של סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב (CIA), מדובר היה בכור גרעיני שנבנה בסיוע צפון קוריאני, שנבנה על פי הדגם של הכור ביונגביון.

בתגובה על פרסומים בכלי התקשורת, בהם נמסר כי ייתכן ביקור שני של פקחי הסוכנות בסוריה, אמר שר החוץ הסורי, ווליד אל מועלם, כי "סוריה הסכימה לביקור אחד של הסוכנות והוא התקיים בחודש יוני". "הגענו להסכם הבנות עם הסוכנות לפיה, פקחי הארגון יבקרו במתקן פעם אחת בלבד. סוריה כיבדה את ההסכם, וקוראת לפקחיה להגיש שאלות על הביקור שערכו ונענה עליהן", הסביר מועלם בהודעתו.

שר החוץ הסורי הכחיש כי המתקן שהופצץ על ידי חיל האויר, היה מתקן גרעיני ואמר כי "סוריה לא בנתה כור גרעיני, ולא שיתפה פעולה עם צפון קוריאה או עם כל מדינה אחרת".