הקהילה הבינ"ל נחלצת לפתרון המשבר בקווקז

הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, צרפת, פרסמה תוכנית בת שלושה שלבים לגיבוש הסכם בין גאורגיה ורוסיה, שמטרתה להביא להפסקת האש בין הצדדים ולהרגעת הרוחות באזור • במקביל התכנסה הלילה מועצת הביטחון של האו"ם בניסיון לתת מענה דיפלומטי למשבר ומשלחת משותפת של האיחוד האירופי וארצות הברית עושה דרכה לגאורגיה ותנסה לקדם הפסקת אש בין הצדדים

הנשיאה התורנית של האיחוד האירופי, צרפת, פרסמה אתמול בערב (שבת), הצעה לתוכנית בת שלושה שלבים לפתרון המשבר האלים במחוז הבדלני דרום אוסטיה שבגאורגיה. מהלך זה מצטרף לשורה של ניסיונות של הזירה הבינלאומית לנסות ולהביא להרגעת הרוחות בין רוסיה וגאורגיה ולהפסקת האלימות באזור.

הצעתה של צרפת לפתרון המשבר, היא תוכנית בת שלושה שלבים, הקוראת לעצירה מוחלטת ומיידית של התוקפנות של שני הצדדים והכרה מלאה בריבונותה הטריטוריאלית של גאורגיה. עוד קוראת צרפת לנסיגה של הכוחות הרוסיים והגאורגיים למיקומם הקודם, בטרם פרץ העימות.

בהודעה שפרסם משרדו של נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, נאמר כי מדינתו דנה במצב עם מנהיגי גאורגיה, בריטניה, אוקראינה, ספרד, איטליה, והוא צפוי לדון במצב עם נציגים מרוסיה, גרמניה פולין וארצות הברית. כמו כן, נאמר בהודעה כי שרי החוץ של האיחוד האירופי יקיימו ישיבת חירום בתחילת השבוע, זאת כדי לדון בדרכי פתרונות לסיום הקונפליקט.

בראיון לטלוויזיה הצרפתית, אמר שר החוץ הצרפתי, ברנרד קושנר, כי כל המדינות החברות באיחוד האירופי, הביעו את הסכמתן לקריאה לסיומה המיידי של הלחימה באיזור. משרד החוץ הצרפתי הוסיף כמו כן, כי היום ייצא שר החוץ לביקור באיזור הקרבות וכי יציג את התוכנית להפסקת האש בפני שני הצדדים.

בתוך כך, במועצת הביטחון של האו"ם התכנסו הלילה להתייעצות מיוחדת בניסיון לתת מענה דיפלומטי מקיף למשבר. זו הפעם השלישית מאז פרוץ העימות שהמועצה מתכנסת על מנת לדון בפתרון המשבר, אך עד כה לא הצליחה לגבש הסכם הפסקת אש המוסכם על ידי רוסיה וגאורגיה.

מאמץ נוסף להרגעת הרוחות בקווקז: משלחת בינ"ל עושה דרכה לגאורגיה

במסגרת המאמצים של הקהילה הבינלאומית להביא לסיום הקונפליקט, עושה את דרכה משלחת משולבת של ארצות הברית והאיחוד האירופי לגאורגיה. על פי הדיווחים, המשלחת תפתח בשיחות בין הצצדים, בניסיון להרגעת הרוחות ולסיכומה של הפסקת האש.

בגאורגיה התפשטו היום הקרבות העזים בין הצבא הרוסי לגאורגי, למחוז הבדלני אבחזיה. זאת לאחר יומיים של קרבות עקובים מדם בדרום אוסטיה. בצהריים הכריזה גאורגיה על מצב מלחמה במדינה.

מוקדם יותר אמש כבש הצבא הרוסי את בירת דרום אוסטיה, צחינבאלי ודיווח על 15 חיילים הרוגים וכ-150 פצועים מאז תחילת הלחימה. אתמול בערב הודיע שגרירה לשעבר של רוסיה בגאורגיה כי לפחות 2,000 אזרחים נהרגו בקרבות.