"הקמת מאגר מידע ביומטרי - צעד מסוכן שאין לו אח ורע במערב"

בהמשך להתנגדותה של לשכת עורכי הדין להקמת מאגר המידע הביומטרי גם באגודה לזכויות האזרח מזהירים מפני ההשלכות שבהקמת מאגר מידע שכזה. באגודה מתריעים כי "ברגע שמידע ביומטרי של אדם מסוים יגיע לידיו של עבריין, "זהותו" של אותו אדם תהא נתונה בידי העבריין לעולמי עד והוא יוכל לעשות בה שימוש ככל שיחפוץ"

(50 שניות)

בעקבות אישור הצעת החוק לעיגון חקיקתי של מסמכי נסיעה וזיהוי ביומטריים, שיזם שר הפנים, מאיר שטרית מתריעים היום (ראשון) באגודה לזכויות האזרח המדובר ב"צעד מסוכן וחסר הצדקה".

מאגר המידע הביומטרי יכיל טביעות אצבע וזיהוי תווי פנים של אזרחי ותושבי ישראל. לטענת משרד הפנים, מאגר המידע נחוץ לצורך הנפקת דרכונים ותעודות זהות "חכמות" ואולם, באגודה לזכויות האזרח מזהירים, כי "הקמת מאגר מידע כה רגיש היא צעד מסוכן, שאין לו אח ורע במערב".

הצעת החוק שיזם שר הפנים מאיר שיטרית תועבר לאישור הכנסת ותועלה לקריאה ראשונה. השר הדגיש כי החוק נועד להגן על אזרחים מדינת ישראל ותושביה. לדבריו, "לא ייתכן שבגלל העדר אמצעים טכניים הקיימים במרבית המדינות המערביות, תושבי ישראל יהיו חשופים לגניבת זהותם או מסמכיהם האישיים. לגניבת דרכון או תעודת זהות ישנה משמעות נרחבת והשלכות רבות, כולל ביטחוניות".

כעת יועבר החוק לאישורה של ועדת השרים לענייני חקיקה ולאחר מכן יחל בתהליך אישורו במליאת הכנסת בוועדותיה.

באגודה לזכויות האזרח טוענים כי "מאגר מידע ביומטרי מכיל מידע רגיש ביותר. בשל כך, באף אחת מהדמוקרטיות המערביות, גם לא כאלו שהנהיגו תעודות זהות ביומטריות, לא קיים מאגר מידע מסוג זה".

עו"ד אבנר פינצ'וק מהאגודה לזכויות האזרח מסביר כי "הסכנה הרבה הגלומה במאגר של נתונים ביומטריים נובעת מכך שבניגוד למידע מסוג אחר, אם מידע ביומטרי נופל לידיים זרות, עלול להיווצר נזק בלתי הפיך, שכן זהו מידע אישי שאינו ניתן לשינוי או החלפה".

פינצ'וק מוסיף כי "מרגע שמידע ביומטרי של אדם מסוים יגיע לידיו של עבריין, 'זהותו' של אותו אדם תהא נתונה בידי העבריין לעולמי עד והוא יוכל לעשות בה שימוש ככל שיחפוץ"

מלבד האגודה לזכויות האזרח, התנגדו ליוזמה גם מומחים לפרטיות במשרד המשפטים, במועצה להגנת הפרטיות ובלשכת עורכי הדין.