מי עמד מאחורי ההתנקשות בחייו של הקצין הסורי הבכיר?

בתקשורת הערבית מעלים השערות רבות לגבי זהות האחראים לחיסולו של מחמוד סולימאן, קצין התיאום הסורי לארגון חיזבאללה. חלק טוענים - זהו חיזבאללה בעצמו, שנוקם על חיסול עימאד מורנייה. אחרים אומרים - הוא ידע יותר מדי על חיסול חרירי ולכן סולק מהדרך

לאחר הדיווחים של אתר "אל-בוואבה" ושל עיתון "אלחיאת" היום (ראשון) על חיסולו של מוחמד סלימאן, ששימש כיועצו הביטחוני של נשיא סוריה, החלה התקשורת הערבית לסקור בהרחבה את האירוע ולתת השערות למניעי ההתנקשות.

באתר הערבי השייך ל"גדודי ה-14 במרץ", אתר לבנוני אנטי סורי, נמסר כי גופתו של מחמד סלימאן נמצאה ביום שישי בלילה במלון בעיר הנמל טרטוס לאחר שחוסל על ידי מחבל שהגיח מכיוון הים.

האתר הערבי האינטראקטיבי bokra מדווח מפי מקורות אותם הוא מגדיר כ"יודעי דבר", כי השלטונות הסוריים מטילים איפול תקשורתי כבד על הידיעה על מותו של סלימאן. אולם, בד בבד מקורות אלה חשפו כי הבכיר הסורי נקבר כבר ביום שבת בעיירה דריקיש, הממוקמת כ-18 ק"מ מערבית לטרטוס.
האתר מדווח כי בטקס קבירת גופתו של סלימאן נכח ראש אגף המודיעין בצבא סוריה, אצף שוכת, ואחיו של הנשיא אסד, מאהר, המהווה אישיות ביטחונית חשובה במדינה.

כתב באתר רשת הטלוויזיה "אלג'זירה", העלה את האפשרות כי ארגון חיזבאללה התנקש בחייו של סולימאן כנקמה על ההתנקשות בעימאד מורניה, שאירעה בחודש פברואר האחרון. כמו כן הוא מעלה מספר אפשרויות נוספות להתנקשות, ובהן התייחסות לרצח כמסר שמעביר ארגון חיזבאללה לשלטונות סוריה, לפיו הארגון רואה את איראן כבת בריתו ולא את סוריה.

אתר האופוזיציה הסורי "חופשיי סוריה" הביע שמחה על ההתנקשות והעלה את האפשרות כי לעלי יונס, מחליפו של אצף שוכת כראש אגף המודיעין, יש חלק בביצוע ההתנקשות. כמו כן, האתר מציין כי מוחמד סולימאן הוא לא האחרון ברשימה החיסולים וכי אסף שוכת ורסתם ע'זאלה נמצאים גם הם על הכוונת. מקורות ערביים שונים מדווחים כי סלימאן היה אחד מהבכירים הסורים שנתבקשו להיחקר ע"י הועדה הבינלאומית שחקרה את רצח רפיק אלחרירי.

לפי שעה התגובות בבלוגים בעולם הערבי חלוקות בדעתן לגבי הרצח. גולשים המזוהים עם ארגון חיזבאללה ועם איראן וגורמי אופוזיציה סורים מביעים שמחה נוכח התקריתומתארים את סולימאן כמי שפעל לרסן את ידו של ארגון חיזבאללה ושל האופוזיציה הסורית. לעומת זאת, גורמים מתונים יותר יוצאים נגד ההתנקשות בטענה כי הדבר עלול לערער את יציבותה הביטחונית של סוריה.