אנשי הפתח נעצרו על ידי כוחות חמאס כשהוחזרו לרצועה

32 אנשי פתח, שהוחזרו לרצועת עזה, לאחר שנמלטו לישראל, נעצרו עם שובם על ידי כוחות הביטחון של חמאס בעזה • שר הביטחון הורה הבוקר להשיב לרצועה את כל אנשי הפתח שנמלטו לישראל, למעט הפצועים ואלו שחייהם בסכנה מיידית מצד חמאס • עדיין לא ברור האם הידיעות כי הנמלטים שהוחזרו נעצרו מייד עם שובם, ישפיעו על החלטת ישראל להשיב את אנשי פתח לרצועת עזה

כוחות הביטחון של חמאס עצרו היום (ראשון) את כל 32 אנשי הפתח שהוחזרו לרצועת עזה על ידי צה"ל. הנמלטים בילו את הלילה בשטח ישראל, לאחר שנסו על חייהם בעקבות עימות אלים עם חמאס, שהותיר 9 הרוגים ועשרות פצועים.

188 נמלטי פתח בילו את הלילה באזור מפקדת החטיבה הצפונית של רצועת עזה בנחל עוז. הם קיבלו טיפול רפואי. חמישה אנשי פתח פונו במצב קשה לבית החולים סורוקה שבבאר שבע, ועוד 11 קל פונו לבית החולים ברזילי שבאשקלון. הנמלטים עברו בנוסף עברו תחקורים על ידי חיילי צה"ל, ונתגלה כי חלק מהם היו מעורבים בעבר בפיגועים נגד ישראל.

שר הביטחון הורה לצה"ל להשיב לרצועת עזה כל איש פתח, שאינו פצוע או שנשקפת סכנה מיידית לחייו מצד חמאס. בישראל חוששים כי הבריחה ההמונית אמש מעזה, תגרור אחריה גלים של נמלטים וכי נגיע למצב בו כל מי שירצה לצאת מעזה ייברח לשטח ישראל. לטענת גורמי הביטחון, בישראל רוצים להימנע ממצב שכזה, ולכן יצאה ההוראה להחזיר את אנשי הפתח.

במהלך הקרבות שהתפתחו בין פתח לחמאס ברצועת עזה, ירו אנשי חמאס פצצות מרגמה לעבר אנשי פתח שנמלטו לשטח ישראל. שלוש פצצות מרגמה נחתו בשטח פתוח סמוך לנחל עוז, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.