ארה"ב: "56 אלף בני-אדם נדבקים באיידס מדי שנה"

מחקר חדש של המרכז לבקרת מחלות מציג נתונים חמורים יותר ממה שהיה ידוע עד כה • עוד עולה מהנתונים כי המחלה נפוצה במיוחד בקרב הומסקסואלים ובקהילה האפרו-אמריקנית • בין הפתרונות שמציע המרכז: התנזרות

"לפחות 56 אלף בני אדם נדבקים בנגיף האיידס מדי שנה בארצות הברית." - כך עולה מדו"ח חדש שמפרסם המרכז לבקרת ומניעת מחלות. מדובר בעלייה של 40 אחוז מהערכות קודמות.

המרכז הדגיש בדו"ח כי לא חלה עלייה ממשית בשיעור הנדבקים, אך הסביר כי נמצאו שיטות מתקדמות יותר לאיסוף נתונים על מקרי הדבקות חדשים, וניתוח הנתונים ביחס לאוכלוסיה הרחבה.

"המרכז לבקרת מחלות מסיק, בהסתמך על מסקנות ראשונות משיטת איסוף הנתונים החדשה, כי מגפת האיידס הייתה ועודנה חמורה ממה שחשבנו עד כה" נאמר בהצהרה שפרסם המרכז בעקבות הדו"ח.

על פי ההערכות המקובלות, ברחבי העולם ישנם 33 מליון נשאי H.I.V, הוירוס הגורם למחלת האיידס, כשבכל שנה כ-2 מליון איש מתים מהמחלה.

"הנתונים מאשרים כי המגפה נפוצה במיוחד בקרב גברים הומוסקסואליים או ביסקסואליים, כמו גם בקרב גברים ונשים ממוצא אפרו-אמריקני", הסביר הד"ר קווין פנטון, הממונה על אגף האיידס במרכז לבקרת מחלות.

מנתוני המחקר עולה כי כחצי ממקרי ההדבקות בנגיף נתגלו בקרב גברים הנוהגים לקיים יחסי מין עם בני מינם. "הנתונים מאשרים את מה שכבר ידענו, ומשקפים את תופעת חוסר הזהירות בקרב גברים ששוכבים עם גברים" – הוסיף הד"ר פנטון.

מספר מחקרים שנערכו לאחרונה מראים כי הומוסקסואלים וביסקסואלים מקיימים יחסי מין לא מוגנים בתדירות גבוה יותר מבעבר. פרשנות אחת לתופעה היא שהמודעות לכך שישנם טיפולים למחלה הורידה את מפלס הפחד וגרמה לחוסר הזהירות.

"המציאות היא שמדובר בקריאת התעוררות לכולנו" אמר פנטון. "ישנם דברים שאנו יכולים לעשות כדי לבלום את התפשטות המחלה – צריך לעודד אחרים להשתמש בקונדומים בקביעות, או להתנזר מקיום יחסי מין."

למחלת האיידס עדיין לא נמצא מרפא, והיא עלולה להיות קטלנית ללא טיפול מתאים. טרם פותח חיסון המגן מפני הדבקות בנגיף, והנשאים חייבים לקחת את התרופות במינונים וזמנים מדויקים בכדי שיפעלו כהלכה.