נשיא סוריה הגיע לביקור בטהרן

ביקורו של אסד באיראן נועד כדי לנסות ולפשר בין עמדתה של טהרן לזו של מעצמות המערב בכל הנוגע לסוגיית הגרעין האיראני. היום הסתיים האולטימטום שהציבו מעצמות המערב לאיראן למענה על חבילת ההטבות שהוצעה לה - אולם אחמדיניג'אד טרם השיב. ארה"ב מאיימת בסנקציות

נשיא סוריה בשאר אסד, הגיע היום (שבת) לאיראן לביקור בן יומיים. אסד צפוי להיפגש עם נשיא הרפובליקה המוסלמית, מחמוד אחמדינג'אד ועם בכירים נוספים בממשל האיראני.

אסד צפוי גם להיפגש עם מנהיגה הרוחני של איראן האייאתולה עלי ח'מינאי. במהלך הביקור צפוי אסד לדון עם אחמדינג'אד על המצב האזורי ולעדכנו בתוצאות ועידת מדינות הים התיכון שנערכה בפריס באמצע חודש יולי.

אסד מביא עימו, ככל הנראה, איגרת מהצרפתים שמטרתה לקרב בין ההשקפות של שני הצדדים בנושא הגרעין. כלי התקשורת באיראן הטילו איפול על תוכן ביקורו של אסד.

בביקורו האחרון בצרפת הבטיח אסד לנשיא סרקוזי כי ינצל את קשריו עם אחמדינאג'אד כדי לנסות ולפתור את המשבר בין טהרן למדינות המערב שפרץ בשל סירובה של איראן לעצור את תוכנית הגרעין שלה.

ובתוך כך, האולטימטום שהציבו מעצמות המערב לאירן הסתיים היום. בארה"ב איימו כי על איראן יוטלו סנקציות נוספות אם תדחה את הצעת המעצמות. דובר הבית הלבן אמר כי לטהרן הוצעה חבילת התמריצים נדיבה מאוד אם תעצור את תוכנית הגרעין שלה - אולם אם תדחה יהיו לכך תוצאות שליליות.

מנגד, הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, אמר כי לא יכריז שאיראן החמיצה את המועד, אם לא תשיב להצעת המעצמות בנושא תוכנית הגרעין. "אם זה לא יהיה בשבת אלא בשבוע הבא, לא נעשה מזה סיפור גדול", אמר גורם באיחוד.

אתמול הבהיר אחמדינג'אד כי ארצו תעמוד מול אויביה "בכל הכוח שיש ברשותנו". נשיא איראן אמר עוד כי תכנית הגרעין היא רק תירוץ עבור אויבי איראן, "הסיבה המרכזית ליחס שנוקטות המדינות כלפי אירן בשלושים השנים האחרונות היא שהן רוצות לגרום לה לסגת מעמדותיה, אך האומה האיראנית תעמוד מולם בכל כוחה".

מוקדם יותר השבוע נפגש שר הביטחון, אהוד ברק, בוושינגטון עם מזכיר ההגנה האמריקאי, רוברט גייטס. במרכז הפגישה בין השניים עמדה סוגיית הגרעין האיראני והניסיון הישראלי לשכנע את הממשל שלא לפסול את האפשרות לתקיפה צבאית על מתקני הגרעין במדינה.