פילדלפיה: נערה מתה במקרה מזעזע של הזנחה

דניאל קלי הייתה רק בת 14 כשנמצאה מתה, על מזרן מצחין בחדר אטום ומעופש, במשקל של פחות מ-20 ק"ג. חבר מושבעים גדול בפילדלפיה מונה לחקור את המקרה וקבע: אמה של הילדה הנכה אשמה ברצח - שירותי הרווחה של העירייה אשמים בסיכון קטין

במשך ימים לפני שמתה דניאל קלי בחדר קטן, מחניק ומעופש, התחננה הנערה לשתות דבר מה, עד שהגיעה למצב בו יכלה לבטא רק מילה אחת: "מים".

ללא כל יכולת לעזור לעצמה, עקב שיתוק מוחין ממנו סבלה, דעכה דניאל באיטיות כתוצאה מתת-תזונה ומפצעי לחץ מזוהמים ברימות.

היא מתה לבדה על מזרן מצחין בבית אמה. היא הייתה בת 14, אך שקלה פחות מ-20 ק"ג.

הסיוט של הרעבה וזיהומים ממנו מתה דניאל, התרחש בעודה תחת פיקוח שירותי הרווחה בעירה, פילדפיה בארה"ב, ומתועד בדו"ח בן 258 עמודים שפרסם השבוע חבר המושבעים הגדול שמונה לחקור את המקרה. הדו"ח מאשים 9 אנשים במוות המחריד – הוריה של קלי, 4 עובדים סוציאליים ו-3 מידידי המשפחה.

מן המסמך עולה כי אמה של דניאל, אנדריאה קלי, התביישה בבתה הנכה, לא אפשרה לה לצאת מן הבית, סרבה להחליף לה חיתולים ולא ווידאה כי היא מקבלת מספיק נוזלים. אביה של הנערה, שבעבר היה בעל המשמורת עליה, לא הביע כל עניין בגידולה.

בדו"ח נכתב גם כי מחלקת הרווחה של עיריית פילדלפיה הייתה "חסרת כל אכפתיות או יכולת". "האדישות הזו, היא שהרגה את דניאל קלי" אמרה התובעת המחוזית לין אברהם. "כיצד דבר כזה יכול לקרות? הדו"ח אמור לזעזע את כל קהילת פילדלפיה ולהביא לשינוי דראסטי במחלקת שירותי הרווחה" הוסיפה אברהם.

הפרשה הנוראית נתגלתה לפני כשנתיים כשאמבולנס נענה לקריאה בביתה של קלי. לכשהגיע האמבולנס למקום, גילה את גופתה של דניאל מוטלת על רצפת חדרה במצבה המחפיר. בחקירתו, גילה חבר המושבעים הגדול כי בין השנים 2003 ו-2005 הוגשו לשירותי הרווחה בעיר לפחות 5 תלונות על מצבה של הילדה, אולם הן לא טופלו כהלכה.

אתמול האריך בית המשפט את מעצרה של האם, בת 39 – היחידה מבין הנאשמים שמואשמת בעבירה של רצח. העובדים הסוציאליים יואשמו בסעיפים שונים, החל מסיכון קטין וכלה בהריגה. נגד ידידי המשפחה יוגש כתב אישום בעוון מתן עדות שקר, לאחר שניסו להטעות את חבר המושבעים הגדול, באשר למצבה של דניאל טרם מותה.