המעצמות מחכות לתשובת איראן לאולטימטום בנושא הגרעין

איראן נדרשת להשיב על ההצעה לקבל חבילת תמריצים מהמעצמות בתמורה להקפאת תוכנית הגרעין • האולטימטום הוצב - 19 ביולי ואמור לפוג היום • בארה"ב מאיימים: תשובה שלילית תוביל לתוצאות לא טובות מבחינת איראן • באיחוד האירופי, לעומת זאת, מתרככים ואומרים : אם איראן תשיב גם בשבוע הבא, זה יהיה בסדר • נשיא איראן אמר: "נעמוד מול האויבים בכל הכוח"

האולטימטום שהציבו מעצמות המערב לאירן לקבל את חבילת התמריצים שהוצעה לה ולהפסיק את תוכנית הגרעין ואת העשרת האורניום יסתיים היום (שבת).בארה"ב איימו כי יוטלו על איראן סנקציות נוספות אם תדחה את הצעת המעצמות.

דובר הבית הלבן אמר כי חבילת התמריצים נדיבה מאוד ואם זו תידחה יהיו לכך תוצאות שליליות. מנגד, הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, אמר כי לא יכריז שאיראן החמיצה את המועד, אם לא תשיב להצעת המעצמות בנושא תוכנית הגרעין. "אם זה לא יהיה בשבת אלא בשבוע הבא, לא נעשה מזה סיפור גדול", אמר גורם באיחוד.

אתמול אמר נשיא אירן, מחמוד אחמדינג'אד, כי "נעמוד מול אויבינו בכל הכוח שיש ברשותנו". נשיא איראן אמר עוד כי תכנית הגרעין היא רק תירוץ עבור אויבי אירן, "הסיבה המרכזית ליחס שנוקטות המדינות כלפי אירן בשלושים השנים האחרונות היא שהן רוצות לגרום לה לסגת מעמדותיה, אך האומה האיראנית תעמוד מולם בכל כוחה".

מוקדם יותר השבוע נפגש שר הביטחון, אהוד ברק, בוושינגטון עם מזכיר ההגנה האמריקאי, רוברט גייטס. במרכז הפגישה בין השניים עמדה סוגיית הגרעין האיראני והניסיון הישראלי לשכנע את הממשל שלא לפסול את האפשרות לתקיפה צבאית על מתקני הגרעין במדינה.

במהלך הפגישה אמר ברק לגייטס כי "תוכנית ההתעצמות של איראן מסכנת את יציבות האזור והעולם כולו. אנחנו עומדים על כך שיש להמשיך ולהגביר את הקצב של הסנקציות הכלכליות והפיננסיות על האיראנים", ויחד עם זאת ברק שב והדגיש כי "יש להמשיך לדבוק במדיניות בה אין להוריד מן השולחן אף אחת מהאופציות".