איים עם סיכויים

סרטו של רשף לוי "איים אבודים" מוביל את רשימת המועמדויות לפרס אופיר עם 14 מועמדויות בקטגוריות השונות ו"שבעה" של רונית ושלומי אלקבץ נושף בעורפו עם 11

במסיבת עיתונאים שנערכה הבוקר (ג') חשף מרק רוזנבאום, יו"ר האקדמיה הישראלית לקולנוע את הסרטים והיוצרים העולים לשלב הגמר ב- 14 הקטגוריות השונות בתחרות פרס האקדמיה הישראלית לקולנוע לשנת 2008 ע"ש שייקה אופיר.

סרטו שובר הקופות של רשף לוי "איים אבודים" גרף 14 מועמדויות בקטגוריות השונות, "שבעה" זוכה פרס וולג'ין בפסטיבל הקולנוע ירושלים בבימויים של שלומי ורונית אלקבץ נמצא מעט אחריו עם 11 מועמדויות, "אצבע אלוהים" בכיכובו של משה איבגי עם 8 מועמדויות, וסרטו של ארי פולמן שהצליח לייצר סביבו הרבה באז תקשורתי וביקורות משבחות עם 6 מועמדויות. כמו כן, השחקן הוותיק משה איבגי מועמד לשלושה פסלונים תחת קטגורית השחקן הראשי הטוב ביותר (בשני סרטים שונים) ושחקן המשנה הטוב ביותר. על פרס הסרט העלילתי הטוב ביותר יתמודדו לצד "איים אבודים" הסרטים "אצבע אלוהים", "ואלס עם באשיר", "כמו אבא שלך", ו"שבעה".

"דבר אחד מטריד את חברי האקדמיה" אמר מרק רוזנבאום. "הטרדה העיקרית היא ההסדר עם האוצר שבשנת 2009 יפוג תוקפו ואין לדעת מה צפוי עם מימון הקולנוע". ההסדר עליו מדבר רוזנבאום היה תקציב שעמד באופן קבוע בחמש השנים האחרונות על 58 מיליון שקל, כאשר 85 אחוז ממנו מועבר לקרנות שעוסקות בהפקה ו- 15 אחוז למקומות כמו הסינמטקים השונים. רוזנבאום מבקש את עזרת כלי התקשורת במלחמה נגד הקיצוץ. "התחילו דיונים מול האוצר בנושא והכוונה היא לקצץ בתקציב של שנה הבאה. יש נטיה הולכת וגוברת ללחוץ על חוק הקולנוע מכל הכיוונים".

כמו כן, ציין רוזנבאום כי קרנות ההפקה טרם הגיעו להחלטות חדשות במהלך שנת 2008, אותן קרנות ש- 80 אחוז מהתקציב נמצא בידיהן. "עדיין לא נעשו החלטות לגבי סרטים חדשים ואנחנו כבר בחודש יולי, זה רק מראה מה עומד להיות פה בשנה הבאה". אמר. "עם זאת השנה החולפת הייתה שנה מצוינת לקולנוע הישראלי בארץ ובעולם. הדבר בא לביטוי כמותית ואיכותית - 21 סרטים עלילתיים ו- 64 סרטים תיעודיים שהשתתפו בתחרות האקדמיה. מספרם הרב של הסרטים יצר תחרות מעניינת ומורכבת. חלק מהסרטים המשתתפים יצאו כבר לבתי הקולנוע ואנו צופים בחודשים הקרובים ליציאתם למסכים של עוד סרטים רבים ומצוינים".

העולים לשלב הגמר בקטגוריות העיקריות:

המועמדים בקטגורית הבמאי הטוב ביותר: רשף לוי (איים אבודים), ארי פולמן (ואלס עם באשיר), מרקו כרמל (כמו אבא שלך), ערן ריקליס (עץ לימון), רונית אלקבץ ושלומי אלקבץ (שבעה).

בקטגורית השחקן הראשי הטוב ביותר מועמדים: מיכאל מושונוב (איים אבודים), משה איבגי (אצבע אלוהים), משה איבגי (חסר מנוחה), שרדי גבארין (סוף שבוע בת אביב) ואלברט אילוז (שבעה).

בקטגורית השחקנית הראשית הטובה ביותר מועמדות: אורלי זילברשץ (איים אבודים), יעל אבקסיס (כמו אבא שלך), היאם עבאס (עץ לימון), רונית אלקבץ (שבעה), וחנה אזולאי-הספרי (שבעה).

בקטגורית שחקן המשנה הטוב ביותר מועמדים: אושרי כהן (איים אבודים), שמיל בן ארי (איים אבודים), אלון אבוטבול (אצבע אלוהים), שלמה וישינסקי (סוף שבוע בתל אביב), ומשה איבגי (שבעה).

בקטגורית שחקנית המשנה הטובה ביותר מועמדות: יובל שרף (איים אבודים), זהבית פסי (אצבע אלוהים), חנה מרון (סוף שבוע בתל אביב), ואוולין הגואל (שבעה).

אל קטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר עלו הסרטים: "ילדי השמש" (בימוי: רן טל), "מוסר השילומים" (בימוי: אורלי וילנאי-פדרבוש וגיא מרוז), "בית אהבה" (בימוי: אילת ברגור), "החיפושית" (בימוי: ישי אוריין), ו"חלום של אידיוט" (בימוי: דני סירקין ועידו בהט).

הטקס יתקיים ב- 23 בספטמבר 2008 במשכן לאומנויות הבמה תל-אביב וישודר בערוץ 10.