ברק: מצוות פדיון שבויים היא לנו צו נעלה

שר הביטחון ספק לאהוד גולדווסר שהלווייתו והבטיח לחיילי צה"ל "אנו נעשה הכל על מנת להחזיר אתכם הביתה, במקרה ותפלו בידי אויב". הוא פנה למשפחה ואמר כי "כל מדינת ישראל כואבת איתכם היום"

(7:12 דקות)

שר הביטחון, אהוד ברק, ספד הבוקר (חמישי) לרב סמל ראשון אהוד גולדווסר ז"ל בהלווייתו שהתקיימה בבית העלמין הצבאי בנהריה. "זו לא קבלת הפנים שהתכוננו אליה בני המשפחה. חלמנו כולנו, המשפחות ומדינת ישראל, לעטוף אותם בחום, לראות אותם אחרי מאות ימים אפלים".

הוא פתח את דבריו בפנייה נרגשת למשפחת גולדווסר ואמר "מיקי ושלמה, קרנית יאיר וגדי היקרים, אנו טומנים כאן היום ברגבי אדמתה של מדינת ישראל את לוחם צהל אודי יקירכם, יקירנו, ומאמצים אתכם ללוח ליבנו. תם מסע של כאב, החל מסע אחר של זיכרון ויגון שאינם נגמרים".

"דמעות כאב מלוות שובם הביתה והלב אכן כבד. הלב כבד אך קומתינו זקופה מול הארונות העוטפים את שני חיילינו. אנחנו שהערכנו ושיערנו שקרה להם הנורא מכל התייחסנו כל אותן שנתיים אל אודי ואלדד כמו היו בחיים. היינו מוכנים לשלם מחירים גבוהים מאוד, לעיתים מעבר למה שנראה הגינוי תמורת החזרת הבנים".

ברק המשיך "הבנים של משפחות גולדווסר ורגב, הלוחמים שלנו, לוחמי צה"ל. מצוות פדיון שבויים היא לנו צו נעלה עוד מימים קדמוניים ואני כשר ביטחון אומר היום ללוחמי צה"ל אם חלילה יפול מי מכם בשבי וגם אם נורא מכל יקרה חלילה למי מכם בקרב מול ארגוני טרור וצבאות אויב, מדינת ישראל, ממשלת ישראל, יעשו כל מהלך אפשרי וראוי, ואני מדגיש כל מהלך אפשרי וראוי כדי להחזיר אתכם הביתה. אתם הולכים אל מול האש בידיעה ברורה שצה"ל ועם ישראל כולו שלח אתכם לקרב בשמו ועל חייו אתם לוחמים, ועם ישראל כולו מחוייב לכם".

שר הביטחון התייחס במרומז לביקורת שנמתחה על המחיר ששולם בעבור החזרת גופותיהם של רגב וגולדווסר ואמר "ההכרעות היו קשות וכואבות, אך זה תמצית תפקיד ההנהגה, אין מנוס אנחנו נמשיך לקבל הכרעות גם כשהן תהיינה קשות וכואבות".

לעת פרידה, כאן ועכשיו אני רוצה להביע הוקרה גם לבני משפחת הרן לדורותיה ולפלגיה על ההבנה להחלטותינו הקשות בתוך הכאב הקורע לבבות. ולומר תודה לחברים של אודי, אלדד וקרנית שליוו את המשפחות ותודה גם לאלה שחשבו וחושבים אחרת איתנו. זה המקום והזמן לומר למשפחתו של גלעד שליט שאיננו מרפים ולא נרפה גם בעתיד מהמאמצים להחזיר בהקדם את גלעד חי ושלם הביתה".

"ולבסוף, כמה מילים לתמי ויובל, לחן ולדודו ארד. בשם הממשלה, בשמי, אני אומר לכם. תיק רון ארד לא נסגר, הוא ישאר פתוח, ואנחנו נמשיך בכל מאמץ לאתר את רון ולברר את גורלו. אנו מכירים בכשלוננו לפתור את העלומה המייסרת הזו אף כי לא חסכנו מאמצים במשך 22 השנים".