מזוז: לא תפקידו של היועמ"ש למנות ר"מ או להדיח אותו

למרות ריבוי החקירות התלויות ועומדות נגד אולמרט אומר הערב היועץ המשפטי לממשלה, המשך כהונתו של ראש הממשלה אינה החלטה משפטית, היא בידי המערכת הפוליטית. היועץ המשפטי הדף טענות בדבר "פוטש" שהמערכת המשפטית מנסה לעשות לאולמרט ואמר כי הפרקליטות נוהגת להוציא הודעה רשמית "כאשר נפתחת חקירה נגד איש ציבור". בתוך כך, בכירים במערכת המשפטית מעריכים כי כתב אישום נגד ראש הממשלה יוגש בפרשת ראשון טורס בחודשים הקרובים - זאת גם אם תתקבל גרסתו של אולמרט לנושא

(38 שנ')

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז נשא דברים הערב (ראשון) בכנס של המכון הישראלי לדמוקרטיה ואמר כי מבחינה משפטית אין כרגע בעיה עם המשך כהונתו של אולמרט - העניין הוא ציבורי, וראש הממשלה צריך לקבל על עצמו את ההחלטה האם ימשיך בתפקידו או לא.

"לא תפקידו של היועץ המשפטי לממשלה למנות ראשי ממשלה, או להעביר אותם מכהונתם. זה שונה מהמשך כהונתו של פקיד או אפילו שר. זה תפקידה בשלב הזה של המערכת הפוליטית".

מזוז הוסיף ואמר כי "התחושה היא שהציבור לוקח ברצינות את המשימה הזו שלו. זה תהליך שנמשך והגיע לשיאו בשבועות או החודשים האחרונים. השיח הציבורי גם לוקח אחריות וגם מניע תהליכים ללא צורך שכל פעולה תעבור בהכרח דרך בית המשפט". היועץ המשפטי לממשלה אמר עוד כי המאבק בשחיתות זה לא מבצע אנטבה שיוצאים בערב וחוזרים בבוקר. מדובר בתהליך ארוך טווח שדורש סבלנות ומאבק ונחישות".

מזוז הדף טענות שמושמעות מכיוון מקורביו של ראש הממשלה לפיהן החקירותה רבות שנפתחות נגדו הינן בבחינת רדיפה אישית. "אני שומע בימים האחרונים שמערכת אכיפת החוק עושה פוטש ומנסה להחליף שלטון על ידי החלטות או הודעות. אני שומע טענות 'מה פתאום מודיעים לציבור על מחשדות החדשים נגד ראש הממשלה'. לעניין ההודעה - אפשר לומר שאנחנו נוהגים להודיע לציבור כאשר נפתחת חקירה נגד איש ציבור נמסרת הודעה רשמית כתובה לציבור"

ובתוך כך, גורמים בכירים במערכת אכיפת החוק מעריכים היום כי גם אם תתקבל גרסתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט - לפיה העברת הכספים בפרשה החדשה שהתפוצצה בסוף השבוע האחרון הייתה חוקית - לשיטת המדינה מדובר בעבירות פליליות. במצב כזה המשטרה צפויה להמליץ על הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בתוך חודשיים.

מוקדם יותר היום הגיש פרקליט המדינה משה לדור את תשובתו לבקשה להעביר לפרקליטיו של אולמרט את חומר החקירה, שם כתב כי "העברת חומר החקירה לידי אהוד אולמרט ופרקליטיו עלולה לפגוע במהלכה התקין של החקירה - ככל שמדובר בעדים ובראיות שעדיין לא נאספו אל תיק החקירה".

בתשובת המדינה נכתב עוד כי "חומרים חדשים אלה אינם נמצאים בגזרת עדותו של מר טלנסקי, זאת למעט פרט אחד, הנוגע לגרסתו של אולמרט, לפיו, כביכול, שימשו כספי טלנסקי עצמו להשלמת מימון נסיעותיו. בעוד שחשיפת החומר לידי המשיבים בשלב זה אינה עשויה לשמש אותם לניהול חקירתם הנגדית את מר טלנסקי, חשיפה זו עלולה לחבל בסיכויי החקירה להגיע לחקר האמת באפיק".

(01:18 דק')