פריז: נציגי ישראל וסוריה סביב שולחן הדיונים בועידה

שרת החוץ, ציפי לבני, ומקבילה הסורי וואליד אל מועלם, ישובים משני צידי שולחן הדיונים בפתיחת ועידת המדינות הים תיכוניות שמארח הנשיא הצרפתי בפריז. מועלם ונשיאו אסד כבר הודיעו כי עדיין לא בשלו התנאים למו"מ ישיר עם ישראל ודחו קריאות למפגש בין אולמרט לאסד

(03:04 דקות)

בפריז החלה הבוקר (ראשון) ישיבת ארבעים שרי החוץ ממדינות הים התיכון. שרת החוץ, ציפי לבני, ומקבילה הסורי - וואליד אל-מועלם, יושבים משני צדי שולחן הדיונים.

בתחילת החודש אמר מועלם כי "עדיין מוקדם לדבר על משא ומתן ישיר עם ישראל. ברגע שנרגיש שהגענו להסכמות משותפות בינינו לבין הישראלים שכוללות את כל מרכיבי הסכם השלום, נסכים למיקום של אותן השיחות הישירות".

מועלם הוסיף כי "המשא ומתן הישיר דורש השתתפות ותמיכה ישירים של האמריקנים. כדי לקבל ערבויות אנחנו זקוקים שאירופה, אולי באמצעות צרפת, תיקח חלק משמעותי במגעים. אנחנו גם צריכים שרוסיה והאו"ם יקחו חלק באותם המגעים".

נשיא סוריה בשאר אסד אמר בשבוע שעבר בראיון לעיתון הצרפתי, לה פיגרו כי סוריה לא תחל במשא ומתן ישיר עם ישראל כל עוד נשיא ארצות הברית המכהן, ג'ורג' בוש יושב בבית הלבן. "אנו לא חושבים כי הממשל האמריקני הנוכחי מסוגל להגיע לשלום" אמר והוסיף, "אנו שמים את מבטחנו בנשיא הבא ובממשל שלו".

בצהריים, צפויה להיפתח הישיבה המשולשת בין ראש הממשלה אהוד אולמרט, לבין נשיא צרפת ניקולא סרקוזי ויושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. השלושה ידונו בהתקדמות המגעים לקראת הסכם קבע בין ישראל והפלסטינים ועל המצב ברצועת עזה.

אסד לא נכח באולם בנאום אולמרט

צ'יקו מנשה: "לחיצת יד לא היתה, קריצה לא היתה, אולמרט ואסד אפילו לא חלפו זה ליד זה. אסד לא רק שלא לחץ את ידו של אולמרט אלא אפילו לא נכח באולם כאשר ראש הממשלה נאם. לא היתה שום אינטרקציה בינהם. כעת מתקיימת ארוחת ערב ששניהם משתתפים בה ואולי יצא משם משהו.

אולמרט מנסה ליצוק תכנים מדיניים והודיע על שחרור מכסה מסויימת של אסירים פלסטיניים לטובת אבו מאזן, לא רק לחמאס וחיזבאללה. ומצידו גם אבו מאזן מנסה לשמור על מעמדו בקרב האוכלוסייה הפלסטינית. ובנוף אפילו פגישה עם אמיר קטאר לא ממש עזרה לאולמרט לייצר סדר יום מדיני משמעותי".