היעד של ברק: בחירות במרץ 2009

שר הביטחון ציין בשיחה עם יו"ר הגמלאים, רפי איתן, כי זהו התאריך המועדף מבחינתו לבחירות. בכך הוא מאפשר לאולמרט לגבש הסכם מדיני עד סוף השנה. עם זאת, מקורבי רה"מ אומרים כי ייתכן שיהא עליו להקדים את הבחירות בעקבות פרסום דוח וינוגרד

(1:14 דק')

שר הביטחון, אהוד ברק, מקיים בימים אלו התייעצויות פוליטיות לקראת פרסום דוח וינוגרד המלא, ביום רביעי הקרוב. בשיחה עם יושב ראש מפלגת הגמלאים, רפי איתן, אמר ברק כי התאריך הרצוי מבחינתו לבחירות הוא מרץ 2009 – בעוד יותר משנה.

מבחינת ברק, הסדר כזה יאפשר לממשלה הנוכחית לסיים את שנת 2008 בטענה שעליה להמשיך לכהן במסגרת שנת גיבוש ההסדר המדיני. עם זאת, הוא מעניק בכך הזדמנות לראש הממשלה, אהוד אולמרט, לגבש הסדר כזה, ובכך יהפוך את עצמו למיותר.

גם אולמרט אמר כבר שלא יתפטר בעקבות פרסום מסקנות הדוח, אולם מקורבים לו אומרים בשיחות סגורות שייתכן שיהא עליו להקדים את הבחירות. אפילו ראש הממשלה בעצמו לא שלל אפשרות כזו בשיחות פנימיות שקיים.

בדברים שאמר בכנס הרצליה לפני כמה ימים, התייחס ברק גם לדוח ועדת וינוגרד. "אני מניח שחלק מזרקורי המצלמות מחוממים כאן כדי שאשיב על השאלה המסקרנת את כולם: 'מה אעשה ביום שאחרי הגשת מסקנותיה הסופיות של ועדת וינוגרד?' ", פתח ברק, וענה: "רבותי הצלמים, אפשר לעמעם את אור הזרקורים. הדבר היחידי שאני יכול לומר לכם הערב הוא שאעיין בדוח עם פרסומו, אשקול ואחליט מה נכון וטוב למדינת ישראל".