ברק: נפתור את כל המחלוקות

בתום פגישה מתוחה בינו לבין נשיא מצרים, ערך שר הביטחון ברק תדרוך עיתונאים בשארם א-שייח ואמר כי המחלוקות בין קהיר לירושלים יפתרו בדו-שיח • בהתייחסו לסוגיית שליט, אמר שר הביטחון כי צמצום ההתייחסות התקשורתית למהלכים ייסיעו לפתרון

(0:53 דק')

פגישתם של שר הביטחון אהוד ברק ונשיא מצרים חוסני מובראק הסתיימה אחר הצהריים (רביעי) בשארם א-שייח. השניים נועדו בצל המתיחות בין קהיר לירושלים, על רקע התבטאותה של שרת החוץ ציפי לבני שלשום על תפקודה הלקוי של מצרים במניעת הברחות הנשק לחמאס דרך ציר פילדלפי. נוסף על כך דנו השניים בחידוש המשא ומתן לעסקת חילופין עם חמאס, לשחרור החייל החטוף גלעד שליט.

בתום הפגישה קיים ברק תדרוך לעיתונאים בשארם א-שייח, ואמר כי "המחלוקות בין ישראל לבין מצרים יפתרו בדו שיח", ואמר כי שתי המדינות מבינות כי השלום ביניהן הוא "נכס אסטרטגי", כהגדרתו. ברק התייחס גם לתיווך המצרי בסוגיית החייל החטוף גלעד שליט המוחזק בידי חמאס, ואמר כי ככל שיפחתו הדיבורים בעניין יתקרב היום בו ישוב שליט לביתו.

ישראל דחתה הגדלת הכוחות המצריים בפילדלפי

מוקדם יותר נפגש ברק עם שר ההגנה המצרי ועם ראש המודיעין, עומאר סולימאן, ודן עמם בשורת נושאים הנוגעים ליחסי שתי המדינות מול הרשות הפלסטינית.

במרכז השיחות עומד כצפוי נושא מניעת ההברחות מסיני לרצועת עזה. המצרים דורשים שוב הגדלה של הכוח השומר על הגבול בין מצרים לרצועה, אולם ישראל מתנגדת בתקיפות, ולא מוכנה לפתוח מחדש את הסכמי השלום ולהגדיל את הכוח המצרי. כתוצאה מהמחלוקת הזו, אין ציפייה להישגים גדולים בביקור זה של ברק.

בתוך כך, המשטרה המצרית עצרה הבוקר מבריח כלי נשק ומצאה בחיפוש בביתו, הסמוך לגבול עם ישראל, יותר מחצי טונה חומרי נפץ וחומרים להכנת פצצות. כך מסר גורם בטחוני מצרי רשמי. המבריח הודה בחקירתו כי נהג להבריח באמצעות סייענים דרך מנהרות כלי נשק וחומרי נפץ לרצועה.