שערוריה במשטרה: "השוטרים הטמינו מטעני חבלה"

הסרת צו השופט שאסר את פרסום הפרשה במשטרה חושף חשדות להתנהלות עבריינית חמורה במיוחד של שוטרים : 5 שוטרים מואשמים בניסיון התנקשות בראשי משפחות פשע בצפון, באמצעות מטעני חבלה שהכינו • אזרח נעצר בחשד שמכר לשוטרים את חומרי הנפץ, מהם הוכן המטען • מעצרם הוארך ב-7 ימים

מסיבת העיתונאים שכינס ראש זרוע החשיפה (1:04 דקות)

רעידת אדמה במשטרה: כתב אישום הוגש בבית המשפט המחוזי בחיפה נגד חמישה שוטרים החשודים בהטמנת שני מטעני חבלה בחודש אוקטובר 2006, במכוניתו של מיכאל מור - המוגדר על ידי המשטרה ראש משפחת פשע בנהריה, ובפתח ביתו של קרוב משפחה שלו. מעצרם הוארך בצהריים (חמישי) בשבעה ימים.

בין השוטרים קצין אחד, והיתר רכזי מודיעין מן היחידה המרחבית של המשטרה בצפון, ימ"ר גליל ומתחנת נהריה. נוסף על כך, הוגש כתב אישום נגד אזרח המואשם באספקת אמצעי הלחימה וחומרי הנפץ לשוטרים.

הפרשה, שפרטיה היו אסורים עד כה לפרסום, נחקרת מזה זמן מה ובעת האחרונה מתנהלת חקירתה במחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים. המפכ"ל רב-ניצב דודי כהן ויתר בכירי המשטרה האמונים על חקירת הפרשה, אף כינסו בצהריים מסיבת עיתונאים בנושא.

אלכס אור, ראש זרוע החשיפה במחלקה לחקירות שוטרים, כינס בצהריים מסיבת עיתונאים, ובה התייחס לפרשה. "החשש המרכזי שצריך להטריד אותנו הוא שיקומו אנשים, וינסו להצדיק בדרכים כאלה ואחרות את המעשים, וינסו להטיח האשמות בגורמים אחרים", אמר אור. "זו תופעה בלתי נסבלת, ואם אנשי החוק ירשו לעצמם לנקוט בפעילויות מסוג זה, תשתרר במדינה אנרכיה מוחלטת. לכן בעניינים האלה צריך לשים קו אדום, ברור, ולומר: 'דברים כאלה לא במקומותינו'".

"בליל הנחת המטענים התחלקו הנאשמים לשני צוותים"

מכתב האישום שהוגש נגד השוטרים עולה כי הרקע למעשים הוא רימון רסס שהשליכו גורמים עבריינים על ביתו של אחד מהם, ובעקבותיו החליטו הנאשמים להשתמש במטעני צינור כנקמה. בהמשך מתואר בפירוט כיצד הם רכשו החומרים הרלבנטיים והרכיבו את המטענים.

עוד עולה מכתב האישום כי בליל הנחת המטענים, הסוו השוטרים את ספרות הרכבים בהם השתמשו, והתחלקו לשני צוותים. שניים מהם הגיעו לביתו של מור והניחו את המטען מתחת לרכבו. שלושה נאשמים נוספים נסעו אל ביתו של קרוב משפחה של מור, והניחו את המטען על אדן החלון. המטען התפוצץ וגרם נזק לבית. המטען הראשון, שהונח מתחת לרכב, לא התפוצץ בשל תקלה טכנית.

מיכאל מור מוגדר על ידי המשטרה ראש ארגון פשע בנהריה. לפני כחודש הוא נידון ל- 21 חודשי מאסר, לאחר שהורשע בביצוע עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, החזקת נשק ותחמושת והחזקת נכס החשוד כגנוב.

מפקד המחוז הצפוני במשטרה לשעבר, אליק רון, התייחס לשערורייה במשטרה ואמר כי "מדובר בפרשה חמורה מאוד ויש בה משום חציית קווים אדומים, אך עם זאת, היא לא תכרסם ביסודות המשטרה". בראיון בתוכניתו של ניסים משעל ב"רדיו ללא הפסקה" הוסיף רון ואמר כי "הנושא יטופל בכל החומרה הנדרשת".

רק בחודש פברואר האחרון התחוללה במשטרה רעידת אדמה, עם פרסום מסקנות ועדת זיילר בפרשת האחים פריניאן והשוטר הרוצח צחי בן אור. בעקבות האירוע החליט המפכ"ל דאז, משה קראדי, לעזוב את תפקידו - זאת לאחר שהשופט בדימוס זיילר אמר כי "אדם כמו קראדי לא יכול לכהן כמפכ"ל".

(03:03 דקות)