מחאה נגד האשמות ישראל נגד ראש סבא"א

ארגון המדינות המתפתחות מחה בפני מועצת סבא"א על התבטאויותיה של ישראל נגד אל-בראדעי. לדבריהם, ישראל משבשת את עבודת פקחי האו"ם. על פי דו"ח סבא"א שפורסם לפני כשבוע, איראן הגבירה את השקיפות בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, אך היא ממשיכה להעשיר אוראניום

ארגון המדינות המתפתחות מחה אתמול (רביעי) בפני הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) על טענותיה של ישראל כי העומד בראש הארגון, מוחמד אל-בראדעי, מפגין סלחנות כלפי איראן. במכתב שהעבירו למועצת סבא"א, כתבו כי "בכירים במדינה אחת (ישראל) משבשים את עבודת פקחי האו"ם.

לפני כשבועיים אמר מנכ"ל משרד החוץ, אהרון אברמוביץ', כי "במקום להיות גוף שתורם למאמץ הבינלאומי נגד איראן, הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית פועלת כגורם מכשיל". במהלך כנס "פורום סבן", אמר אברמוביץ' כי עמדותיה של הסוכנות משמשות תירוץ למדינות להימנע מלהצטרף למאמץ נגד טהראן, ותקף באופן אישי גם את העומד בראש הסוכנות.

במכתב של ארגון המדינות המתפתחות, נטען כי הביקורת שהשמיעה ישראל "מכוונת להטיית דעת הקהל הבינלאומית, על ידי התמקדות בהיבטים חלקיים ושקריים של עבודת סבא"א ושל העומד בראשה".

מדו"ח סבא"א שפורסם בשבוע שעבר עולה כי איראן נקטה בצעדים חשובים להגדלת השקיפות בנוגע לתוכנית הגרעין שלה. עם זאת, מחברי הדו"ח מציינים כי שאלות רבות בנוגע לתוכנית הגרעין שלה נותרו פתוחות. פקחי האו"ם ציינו בדו"ח כי איראן המשיכה בהעשרת אוראניום, בניגוד לדרישות הקהילה הבינלאומית והגדילה את מספר הצנטריפוגות הפעילות לכ-3,000.

בעקבות פרסום הדו"ח אמר נשיא איראן, מחמוד אחמדינג`אד, כי על ארה"ב להתנצל על האשמותיה נגד ארצו. לדבריו, "הגיעה הזמן שממשלת ארה"ב תתקן את התנהגותה...כל העולם ראה כי האשמותיה לא היו נכונות וכי פעולותיה של איראן נקיות ומכוונות לשלום".