אחמדינג'אד: הקהילה הבינ"ל צריכה להתנצל בפני איראן

נשיא איראן אמר כי דו"ח סבא"א מוכיח שהאשמות נגד ארצו אינן נכונות. לדבריו, על ארה"ב להתנצל על ההאשמות לפיהן איראן מנסה לפתח נשק גרעיני. על פי הדו"ח שפורסם אתמול, איראן הגבירה את שיתוף הפעולה שלה עם פקחי האו"ם, אך היא ממשיכה להעשיר אוראניום. ארה"ב: שיתוף פעולה חלקי אינו מספיק

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג`אד, קרא אתמול (שישי) לארה``ב להתנצל על האשמותיה כי ארצו מנסה לפתח נשק גרעיני. אחמדיג`נאד אמר את הדברים בעקבות דו``ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), לפיו איראן הגבירה את שיתוף הפעולה שלה עם פקחי האו"ם.

"הגיעה הזמן שממשלת ארה"ב תתקן את התנהגותה", אמר אחמדינג'אד בנאום ששודר בטלוויזיה של איראן. לדבריו, "כל העולם ראה כי האשמותיה לא היו נכונות וכי פעולותיה של איראן נקיות ומכוונות לשלום". הוא פנה למדינות המערב ואמר כי "יזמתם שני סבבים של סנקציות, המבוססים על מידע שגוי... עכשיו, כשגיליתם כי המידע שגוי, עליכם להיות אמיצים ולהודות בטעות בפני העם האיראני".

בדו"ח סבא"א שפורסם אתמול, נקבע כי איראן נקטה בצעדים חשובים להגדלת השקיפות בנוגע לתוכנית הגרעין שלה, אך שאלות רבות נותרו פתוחות בנוגע אליה. בתוך כך, פקחי האו"ם ציינו בדו"ח כי איראן המשיכה בהעשרת אוראניום, בניגוד לדרישות הקהילה הבינלאומית והגדילה את מספר הצנטריפוגות הפעילות במתקני הגרעין לכ-3,000.

בעקבות הדו"ח קראו בארה"ב להחריף את הסנקציות על איראן, בטענה ש"שיתוף פעולה חלקי אינו מספיק". משרד ההגנה האמריקני אמר כי אין בכוונתו להתנצל בפני איראן והוסיף כי "הממשלה בטהראן צריכה להתנצל בפני העם האיראני על כך שגררו אותם לבידוד מהקהילה הבינלאומית".

אחמדינג'אד אמר בתגובה לדו"ח כי "אנו מברכים על כך שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית ממלאת את תפקידה, ועם פרסום הדוח העולם יראה שהאומה האיראנית צדקה לאורך כל הדרך, וכי ההתנגדות שלנו הייתה מוצדקת".

השבוע פורסם כי ישראל מכינה בחשאי תוכנית הלוקחת בחשבון אפשרות שלאיראן יהיה נשק גרעיני. לטענת מקורות ביטחוניים ומדיניים בישראל, ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הורה לגורמים בקבינט המדיני-ביטחוני להכין הצעות טיוטה באשר לאפשרויות הפעולה של ישראל במקרה כזה. להערכת ישראל, איראן תהיה מסוגלת לייצר ראשי נפץ גרעיניים עד שנת 2009. שירותי המודיעין המערביים טוענים כי התהליך ייקח עוד כמה שנים.