"תקיפה עתידית באיראן תהיה מוגבלת"

פרשנות: אלון בן דוד על האפשרות של תקיפה ישראלית באיראן, וכיצד אפשרות זו מוגבלת בגלל חוסר מודיעין על מה שקורה שם. רביב דרוקר על השיח במערכת הפוליטית בנוגע לפצצה האיראנית, ועל הוראת ההיערכות של "היום שאחרי" שראש הממשלה אולמרט נתן

(2:56 דק')

אלון בן דוד: גם שר הביטחון והשר מופז מקפידים להדגיש שבנושא האיראני כל האופציות על השולחן. אך כשמדברים על אופציה צבאית מול איראן חייבים להבין כמה היא מוגבלת. המרחק בין ישראל לאיראן הוא 1,500 ק"מ בקו אווירי, הופך את היכולת להגיע לשם למאוד מוגבלת.

תכנית הגרעין מפוזרת בעשרות אתרים באיראן, מה שיקשה על חיל האוויר לגרום לה נזק משמעותי. ויש לקחת בחשבון גם מה אנחנו יודעים על תכנית הגרעין האיראנית? ידוע שאיראן הקימה מפעל להעשרת אוראניום בנתאנז עם 3,000 צנטריפוגות שעדיין לא פועלות היטב; ידוע שבאיספהאן מייצרים את הגז שמוזן לתוך הצנטריפוגות ושבאראק מוקם כור של מים כבדים שנמצא עדיין בשלביו הראשונים – והכור בבושהר שכרגע הוא לא חלק מהתכנית הצבאית של איראן.

השאלה היא מה אנחנו לא יודעים: אם נחזור לסוריה, לאזור דיר א-זור, לפני קצת יותר מחודשיים, נראה שתמונות הלווין מוכיחות שהמבנה של הכור על נהר הפרת היה קיים כבר ב-2003 ושאת הבניה התחילו ב-2002. בכל זאת, על פי פרסומים זרים ישראל למדה על קיומו רק בתחילת 2007, כלומר: במשך חמש שנים נבנה כור בסוריה וישראל לא ידעה על כך; במשך 5 שנים הגיעו מומחים צפון קוריאנים לסוריה, הגיעו אוניות עם ציוד וחומרים, והמודיעין הישראלי לא ידע. אם שנים ארוכות לא ידענו על פרויקט גרעיני בסוריה ישראל חייבת להניח שגם על איראן אנחנו יודעים מעט ויתכן שמתחת לפני השטח יש לאיראנים עוד תכנית גרעין מקבילה שהעולם לא מכיר.

היום שאחרי

רביב דרוקר: המדיניות הרשמית הפומבית של ישראל זה שהיא לא תהיה מוכנה להשלים עם פצצה איראנית, אך יש קולות בכירים שלא יוצאים החוצה שאומרים "תפסיקו לבלבל את המוח, תהיה פצצה איראנית אז בואו נתחיל להתכונן".

בתוך המערכת הישראלית היה ויכוח במשך זמן רב, והוחלט כן להתחיל בעבודת מטה. בעניין הזה שותפות כל הזרועות וזה נערך תחת משרדו של השר לעניינים אסטרטגיים, אביגדור ליברמן.

היה קשה לשכנע גורמים רבים לשתף פעולה עם הוועדה לאנרגיה אטומית. גם במשרד הביטחון לא כל כך אהבו את העסק ואת העבודה הבין משרדית. צריך לחשוב מה קורה לעורף במצב כזה, מה קורה בנושאים אחרים, צבאיים ואזרחיים, איך נערכים למצב שלאיראן – אחרי כל הסנקציות והתקיפות – תהיה פצצה גרעינית. במשרד ראש הממשלה אומרים: "ראש הממשלה לא הנחה ספציפית לעבודה כזאת, הוא כן הנחה להיערך באופן כללי לכל ההיבטים של הנושא האיראני".