ת"א: מאות דירות עומדות ריקות

מה קורה כשיהודים עשירים מחו"ל מגיעים לתל אביב ורוכשים דירות, אבל מחליטים שלא להשכירן לאיש? התוצאה: מאות דירות עומדות ריקות, הבעלים נסעו לחו"ל עם המפתח, המחירים של שאר הדירות עולים, ואתם משלמים יותר. הבעיה מחריפה כשמדובר בסטודנטים דלי הכנסה שמחפשים דירות להשכרה באזור האוניברסיטאות בת"א ובירושלים

לשכור דירה בתל אביב או בירושלים זה עסק יקר מאוד. ראשית, מלאי הדירות הזמינות מצומצם, אלה שכבר פנויות נמצאות לרוב במצב לא טוב, ולמרות זאת המחירים רק מאמירים. הבעיה קשה כפליים כאשר מדובר בסטודנטים דלי הכנסה המחפשים דירות להשכרה באזור האוניברסיטאות תל-אביב וירושלים. בדיקה שעשינו מגלה כי בתל-אביב לבדה עומדות מאות דירות ריקות, שבעליהן הם יהודים עשירים תושבי חוץ שרכשו אותם והחליטו לא להשכירם לאיש. המשוואה פשוטה: ככל שיש פחות דירות שמוצעות להשכרה, כך אתם נדרשים לשלם יותר.

יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, רן וירניק, מעריך בשיחה עם נענע 10 כי זרים ועולים חדשים רכשו 8-10 אחוזים מכלל הדירות בתל-אביב. כמו כן, יש כיום בעיר כ-400 דירות ריקות, שבעליהן משלמים עליהם ארנונה מופחתת.

"קצב הקנייה של המשקיעים מחו"ל רק עולה ועולה", אומר וירניק. "בפרוייקטים החדשים ובדירות היוקרה רכישות הזרים נעות בין 15 עד 20%. הרוכשים, שרובם יהודים, עושים זאת מתוך תחושת שייכות וציונות. בירושלים נרכשו על ידי הזרים פחות מ-10% מכלל הדירות. באילת, למשל, נרכשו כ-90% מהפרויקטים החדשים על ידי צרפתים".

"יש הרבה זרים שמבקשים שיהיה להם בית שני", אומר מתווך הדירות יקותיאל שרעבי מתל אביב. "לזרים האלה יש חשיבות רבה לרכישת הדירות ולהשקעות שלהם. הם מבצעים את הרכישות בתל אביב אבל הולכים לגור במקום אחר. מצד אחד הם רוכשים כאן בעיר הגדולה כתוצאה מאנטישמיות, בעיקר בצרפת, אבל אחרים עושים זאת משיקולים כלכליים, ביטחוניים ומשפחתיים".

חולדאי: איננו יכולים להתערב בתחום מחירי הדירות

כמו שציינו בהתחלה, כאשר הביקוש גובר על ההיצע - המחירים מטפסים. אם לפני כשנה עמד מחירה של קרקע בשטח של דונם וחצי בצפון תל אביב על ארבעה מיליון דולר, הרי שהיום המחיר יכול להגיע ל-13 מיליון דולר.

מחירי הדירות בשכונות הצפוניות של תל אביב ובמרכזה מופקעים יחסית לאיכות הנכסים, ולכן ישנה נהירה גדולה לדרום העיר. דירות שנמכרו לפני כשנה באזור פלורנטין, עין הקורא והתחנה המרכזית החדשה ב-75 אלף דולר עולות כיום 120 אלף דולר.

כדי להתמודד עם התופעה, אישרה השבוע מועצת עיריית תל אביב בישיבתה את הצעת ועדת הנכסים של העיר להקים למעלה מ-1,600 דירות להשכרה לזוגות צעירים וסטודנטים ב-15 מתחמים שונים בתל אביב, בעיקר בדרום העיר. בנוסף אישרה המועצה קביעת עקרונות לפיהם יוקצו 20% מסך יחידות הדיור בכל פרויקט בנייה חדש לזוגות צעירים או להשכרה.

ראש העירייה, רון חולדאי, אומר כי סמכויות העירייה בתחום מחירי הדיור מצומצמות ונדרשת חקיקה מתאימה מטעם משרדי הממשלה. "איננו יכולים להתעלם ממציאות קיימת וברצוננו לתמוך באותן אוכלוסיות שחשוב שתוכלנה למצוא את עתידן בעיר", אמר.

ירושלים: אלפים גרים במעונות

ואם לא די בכך, גם השנה הבאה לא נראית מבטיחה במיוחד. סקר שנערך בחודש שעבר בקרב 560 שוכרי דירות באזור גוש דן, מעלה כי 75% מהם מעריכים שבשנת 2008 תימשך מגמת העלייה בשכר הדירה. כ-18% מעריכים ששכר הדירה יתייצב ברמתו הנוכחית ורק 7.14% מאמינים ששכר הדירה יירד בשנה הבאה.

בירושלים המצב לא מעודד גם כן. בשנתיים האחרונות עלו מחירי הדירות בעיר בממוצע פי חמישה בהשוואה לתל-אביב, כך עולה מניתוח שוק כלכלי שערך מכון גיאוקרטוגרפיה לפני כחודש. מהנתונים עולה כי מחיר דירה בירושלים עלה ב-20% בשנתיים האחרונות. גם כאן, כמו בתל-אביב, עליות המחירים נבעו בגלל ההיצע הנמוך והביקוש הגובר מצד רוכשים זרים.

גם להיות סטודנט ששוכר דירה בירושלים זה לא קל, ובשלוש השנים האחרונות גדלה התפוסה במעונות האוניברסיטה העברית. בשנת הלימודים הנוכחית מתגוררים במעונות 5,200 סטודנטים, וממוצע שכר הדירה עומד על 1,000 שקלים. בשנה שעברה התגוררו 4,500 ובשנה שקדמה לה 4,200.

מהאוניברסיטה נמסר כי בתחילת שנת הלימודים הנוכחית נפתח כפר הסטודנטים סמוך לקמפוס הר הצופים של האוניברסיטה ובכך הוגדל היצע המעונות ב-1,661 חדרים. מאוניברסיטת תל אביב נמסר כי בשנתיים האחרונות מספר הבקשות למעונות לא השתנה משמעותית ונע בסביבות ה-1,100 בקשות. מאוניברסיטת בר-אילן נמסר כי בחמש השנים האחרונות לא היתה עליה בבקשות למגורים במעונות.