הנשיא לדרוזים: העם היהודי לא יטיל אשמה קולקטיבית

בפגישה עם מנהיגי העדה הדרוזית, אמר פרס כי "יש למתוח קו על העבר ולדאוג לעתיד טוב יותר של שמירה על כבוד הדדי". המנהיג הרוחני של העדה, השייח' מואפיק טאריף, אמר כי "כל העדה נגד אלימות והטלת כתם על כולנו קשה מאוד". מוקדם יותר ביקרו בפקיעין חברי ועדת הפנים של הכנסת. יו"ר הוועדה, ח"כ אופיר פינס, קרא להוציא את חקירת האירועים מידי המשטרה

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר הערב (ראשון) כי "העם היהודי לא יטיל אשמה קולקטיבית בעדה אחרת בשום פנים ואופן. למדנו מהי האשמה קולקטיבית על בשרנו ולעולם לא נחזור על כך כלפי אחרים". את הדברים אמר פרס בתום פגישה עם מנהיגי העדה הדרוזית, על רקע האירועים האלימים בפקיעין. המנהיג הרוחני של העדה, השייח' מואפיק טאריף, אמר כי "כל העדה נגד אלימות והטלת כתם על כולנו קשה מאוד".

"יש למתוח קו על העבר ולדאוג לעתיד טוב יותר של שמירה על כבוד הדדי ו``ברית החיים`` בין הדרוזים ליהודים במדינת ישראל``, אמר פרס. לדבריו, "העננה לא תעיב על יחסינו".

טאריף אמר בתום הפגישה כי נציגי העדה נענו להזמנת הנשיא מתוך הערכה לפועלו לחיזוק יחסי יהודים ודרוזים. בתוך כך, ראש מועצת פקיעין, מוחמד ח'יר, ויו"ר ארגון יד לבנים הדרוזי, אמל נאסר א-דין, הביעו את מחאתם על הפגיעה בעדה כולה. לדבריה, "אנחנו לא עזה ולא ג'נין ואין צורך לפשוט על כפרינו".

מוקדם יותר ביקרו בפקיעין חברי ועדת הפנים של הכנסת, בראשות ח"כ אופיר פינס (העבודה). חברי הוועדה נפגשו עם ראשי היישוב, שהתלוננו על האלימות שהופעלה כלפיהם על-ידי השוטרים. בתום הפגישה אמר פינס כי יש להוציא את חקירת האירועים מידי המשטרה ולהעבירה לידי גורם בלתי-תלוי.

במהומות שאירעו בפקיעין ביום שלישי שעבר, נפצעו לפחות 28 בני אדם, מתוכם יותר מעשרה שוטרים. המהומות החלו בעקבות הצתה של אנטנה סלולרית שהוצבה בלול התרנגולות של משפחת אסרף בניגוד לדעתם של חלק גדול מהתושבים הדרוזים באזור. אתמול התקיימה בכפר פגישת פיוס בין המשפחה לבין תושבי הכפר והצדדים הצהירו כי הם מעוניינים ביחסי שכנות טובים.