דיווח: בוושינגטון החלו לדון בתגובה צבאית כלפי איראן

רשת הטלוויזיה "פוקס ניוז" דיווחה כי החל גיבוש מתווה תקיפה על איראן ועל מתקני הגרעין שלה. ההחלטה התקבלה לאחר התנגדותה של גרמניה לתמוך בהגברת הסנקציות על איראן. אחמדינג'אד הזהיר את הקהילה הבינלאומית לא להתערב בניסיון לפתור את משבר הגרעין

בכירים בוושינגטון החלו לדון לאחרונה בתגובה צבאית כלפי איראן, כך דיווחה רשת הטלוויזיה "פוקס ניוז". ההחלטה התקבלה לאור התנגדותה של גרמניה לתמוך בהידוק הסנקציות על איראן, המסרבת לחדול מתוכנית הגרעין שלה.

בוועידה שנערכה לאחרונה בברלין, הצהירה גרמניה כי היא מתנגדת למהלכים נגד איראן מחשש לפגיעה בכלכלה הגרמנית. עם זאת, גורמים דיפלומטיים אמרו לרשת "פוקס" כי גרמניה הותירה את הרושם כי למרות התנגדותה המוצהרת, תתמוך באופן חשאי בתקיפה אמריקנית על איראן.

על פי הדיווחים, האמריקנים דנים כעת בשני תרחישים אפשריים: הטלת סנקציות מתונות, שכוללות חסימת ייצוא נפט וייבוא דלקים, או תקיפה אווירית נרחבת על מערך הנשק של המדינה ועל מתקני הגרעין.

בדו"ח שבוחן את האפשרויות נכתב כי פעולה צבאית תדרוש לפחות שבוע של הפצצות ממושכות. על פי ההערכות, המהלך יצליח להחזיר את איראן מספר שנים אחורה בפיתוח הנשק הגרעיני שלה, אך לא להשמדתו המוחלטת. אחד החששות הבולטים של מתכנני התקיפה היא מתגובת איראן, שעשויה לכלול ירי לעבר ישראל או ניסיון לפגיעה בחיילים אמריקנים בעיראק.

אתמול הזהיר נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, כי "אל למועצת הביטחון של האו"ם להתתערב בתכנית הגרעין האיראנית". בנאום ששודר בטלוויזיה האיראנית, אמר אחמדינג`אד כי "העבודה צריכה להתבצע אך ורק מול הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, אחרים לא צריכים להתערב".

דיפלומטי אירופי אמר השבוע כי גורמים במוסקבה התריעו בפני איראן שרוסיה לא תעביר דלק לכור בבושהאר, עד שלא תובהר פעילותה הגרעינית בשנים האחרונות. במקביל נשלח שר החוץ האיראני למוסקבה כדי לדרוש מהרוסים להאיץ את בניית הכור בבושהאר.