מבצע פיגוע ירי, שהרג 6 חיילים בשנת 2002, מת בבית החולים

שאדי סועאדה, שהיה מעורב בפיגוע הירי במחסום עין-עריכ בשנת 2002, מת לאחר שסבל מחום גבוה במשך מספר ימים. לפני כשבועיים נדון לשמונה מאסרי עולם

שאדי סועאדה, שהיה מעורב בפיגוע הירי במחסום עין-עריכ בשנת 2002, בו נהרגו 6 חיילים, מת היום (שלישי) בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. כשבועיים נדון לשמונה מאסרי עולם, לאחר שהודה בשורת עבירות שביצע.

בתחילת השבוע פונה סועאדה מכלא "נפחא", שם ריצה את מאסרו, לאחר שסבל מחום גבוה והתלונן כי אינו חש בטוב. מצבו הדרדר במהירות ולמרות הטיפול שקיבל הוא נפטר. בשירות בתי הסוהר פתחו בחקירת נסיבות האירוע.

עיסא קראקע, מזכיר הוועד לענייני אסירים במועצה המחוקקת הפלסטינית, האשים בהודעה רשמית את ישראל והשב"ס בהזנחת האסירים החולים ועיכוב בהעברתם לטיפול רפואי. קראקע הוסיף בהודעה, כי מאז שנת 2000 מתו 14 אסירים פלסטינים חולים בשל רמת ההזנחה המכוונת, לפי הגדרתו, של הנהלת בתי הסוהר.

סועאדה נעצר ביולי 2005 באזור רמאללה במהלך סיור שגרתי של כוח צה"ל. הוא הודה בחקירתו בחלקו בפיגוע, אותו ביצע עם אדם נוסף בשליחות גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של חמאס.

הפיגוע אירע ב-19 בפברואר 2002, כשסועאדה ואדם נוסף הגיעו עם רכב לאזור מחסום עין-עריכ ופתחו באש לעבר 3 חיילים שעמדו במקום. הם ביצעו וידאו הריגה ופרצו לתוך קרון המגורים הסמוך, שם ירו למוות ב-3 חיילי םנוספים ונמלטו לעבר רמאללה.

תחקיר האירוע גילה ליקויים חמורים בתיפקוד הכוח שעמד במחסום, ולפיו החייל שהוצב בעמדת השמירה, צלף בהכשרתו, ראה את המתרחש אולם ירה מספר מצומצם מאד של כדורים ולא לכיוון המחבלים. בנוסף, נמצא כי רק לארבעה משמונת החיילים שאיישו את המחסום היו אפודים קרמיים וציוד מיגון מלא.