חברי הוועדה לביקורת המדינה נעדרו מהדיון על דו"ח העורף

ח"כ אורלב הוא היחיד מבין 15 חברי הוועדה לביקורת המדינה שהגיע לדיון בנושא הדו"ח על היערכות העורף במלחמת לבנון השניה. ח"כ איתן בתגובה: לא ניתן היה לדעת על הדיון כי פרטיו לא פורסמו באינטרנט

(02:17 דקות)

העורף לא בראש שלהם: רק חבר כנסת אחד מבין 15 חברי הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת נכח הבוקר (שלישי) בדיון בנושא דו"ח מבקר המדינה על היערכות העורף ותפקודו במלחמת לבנון השניה. מלבד יו"ר הוועדה, ח"כ זבולון אורלב, לא הגיע לדיון אף חבר כנסת.

בדיון השתתפו מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, והשר לביטחון פנים, אבי דיכטר. חברי הכנסת שנעדרו ממנו הם מיכאל נודלמן, עתניאל שנלר ועמירה דותן מקדימה, שלי יחימוביץ' ויורם מרציאנו ממפלגת העבודה, לימור לבנת ומיכאל איתן מהליכוד, טאלב א-סאנע מרע"מ-תע"ל, אלחנן גלזר מהגמלאים, יצחק וקנין מש"ס, אבשלום וילן ממרצ, חנא סוויד מחד"ש, יעקב ליצמן מיהדות התורה, ודוד רותם מישראל ביתנו.

בתגובה לדיווח אמר חבר הכנסת מיכאל איתן, אחד מחברי הוועדה שלא הופיעו לדיון, כי כלל לא נמסר לו על קיומו. לדבריו, חברי הכנסת נחשפים למידע בדבר דיונים מתוכננים באמצעות רשת האינטרנט, ופרטי הדיון הנוכחי לא הופיעו באתר נכון לאתמול. ח"כ יורם מרציאנו (העבודה) אמר כי "הייתי עסוק בסידורים האחרונים לחתונת בתי". ח"כ לימור לבנת (ליכוד) מסרה כי היא עוברת דירה.

דו"ח המבקר, שפורסם לפני כשבועיים, מצביע על ליקויים רבים הנוגעים למוכנות רשויות השלטון לטיפול בעורף בזמן חירום. הדו"ח עוסק גם בתפקוד הממשלה, ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון לשעבר, עמיר פרץ, והשרים והגופים האחראים לביצוע, כולל הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ. לינדנשטראוס ציין בדו"ח כי ממצאיו מעידים כי ממשלות ישראל לא עשו במשך שנים את המוטל עליהן בעניין הערכות העורף.