רייס: הסיוע למדינות המזה"ת לא ישנה את המאזן הצבאי

לקראת ביקורה במצרים הגיבה רייס לטענות האיראניות, לפיהן ארה"ב מנסה לזרוע פחד וחוסר אמון במזרח התיכון. "אם קיים חוסר יציבות באזור, הרי שמי שאחראי לכך יותר מכל זו איראן", אמרה רייס

מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, הצהירה כי חבילות הסיוע הצבאי למדינות המזרח התיכון לא ישנו את המאזן הצבאי באזור. את הדברים אמרה רייס במהלך עצירה הלילה (שלישי) באירלנד, לקראת הגעתה לביקור במזרח התיכון.

בכך למעשה הגיבה רייס לטענות האיראניות לפיהן "ארה"ב מנסה ליצור פחד, מתיחות וחוסר אמון במזרח התיכון". אותן טענות הועלו בעקבות הסיוע שבכוונת ארה"ב להעניק לסעודיה, מצרים וישראל. מזכירת המדינה הוסיפה כי אם קיים חוסר יציבות באזור, "הרי שמי שאחראי לכך יותר מכל זו איראן".

רייס, שהמריאה מארה"ב ביחד עם שר ההגנה רוברט גייטס, מתכוונת להאיץ במצרים וסעודיה לפעול יותר כדי לסייע בסוגיה העיראקית. עם זאת, היא שללה את הטענות לפיהן עשרות מיליארדי הדולרים שיועברו לאותן מדינות מהווים מידה כנגד מידה, בתמורה לאותו סיוע. "לכולנו יש אותו אינטרס בעיראק יציבה, שתוכל להגן על עצמה ותהיה מאוחדת", אמרה רייס.

אתמול טענה מזכירת המדינה כי הסיוע הצבאי " יעזור לחזק את הכוחות המתונים ולתמוך באסטרטגיה רחבה יותר, כנגד ההשפעות השליליות של אל-קאעדה, חיזבאללה, סוריה ואיראן". כמו כן היא הודיעה כי תציע לישראל סיוע ביטחוני בסך 30 מיליארד דולר, שיצטרף לסיוע צבאי בסך 13 מיליארד דולר שיוצע למצרים וסעודיה.

ח"כ יובל שטייניץ מהליכוד אמר כי על ישראל לדרוש מוושינגטון שהספינות והמטוסים שתספק לסעודיה יוצבו בגזרה שמול איראן ולא מול ישראל, וכי הדבר יעוגן בהסכמים ויהיה נתון לפיקוח אמריקני. בקול ישראל דווח, כי שטייניץ ציין כי יפעל לקדם את העניין בוועדה הביטחונית המשותפת לכנסת ולקונגרס. הוא הוסיף, כי אם תחליט וושינגטון להגביר את הסיוע למצרים, יש לדרוש ממנה דרישה דומה וגם לתבוע שקהיר תלחם מלחמת חורמה בהברחות לרצועת עזה.

סיכון לא מחושב / דעה

כדי לנסות לשכנע את הסעודים לתמוך במדיניות האמריקאית בעירק, מוכן ממשל בוש להוציא כ-40 מיליארד דולר נוספים בעשר השנים הקרובות. הממשל מציע לסעודים עסקת נשק בהיקף של 20 מיליארד דולר בעשר שנים, שתסייע לסעודים למנוע איומים מצד איראן או ארגונים שיעים קיצונים המאיימים על השלטון בריאד.

ממשל בוש מקווה, כי עסקת הנשק תסייע לשר ההגנה רוברט גייטס ומזכירת המדינה קונדוליסה רייס בביקורם במזרח התיכון לשכנע את הסעודים לתמוך במדיניות האמריקאית, ובעיקר שישפיעו על הסונים בעירק לשתף פעולה עם הממשלה. עד כה נכשלו כל ניסיונות האמריקאים לעשות זאת וההתנגדות הסונית לממשלה בעירק מונעת כל אפשרות להתקדמות אל יציבות כל שהיא בעירק.

לכתבה המלאה