ארגוני ניצולי השואה: "החלטת הממשלה - מעליבה"

יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה, נח פלוג, אומר כי "הפיתרון של הממשלה למצוקת הניצולים הוא הפיתרון הביולוגי". לדבריו, "אם לא יעזרו כאן ועכשיו לניצולי השואה נזקקים עוד מעט לא יהיה למי לעזור וכולם יהיו בבית הקברות. כנראה שזהו הפיתרון למצוקת הניצולים"

"החלטת ראש הממשלה וקבוצת השרים לסייע לניצולי השואה באה מאוחר מידי ולצערי מדובר במעט מידי", כך אמר אמש (שני) נח פלוג, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל, בתגובה להחלטת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, להעניק קצבה לניצולי שואה נזקקים. "טוב שהוקמה הוועדה למציאת פיתרונות למצוקה ניצולי השואה אבל לדאבוננו, הממשלה קיבלה קומץ מהמלצותיה. זה מעציב ואפילו מעליב. היו לנו ציפיות גבוהות מהקמת הוועדה לאחר מחדל של עשרות שנים בטיפול בניצולי השואה", אמר פלוג.

ראש הממשלה סיכם עם שר האוצר רוני בר-און, ושר הרווחה יצחק הרצוג, על העברת מאות מיליוני שקלים לטובת 120 אלף ניצולי השואה בישראל, באמצעות הגדלת הקצבאות שהם מקבלים מהמדינה.

לדברי פלוג, "איננו מצליחים להבין מדוע אם כבר החליטו להסתפק בסיוע קטן הוא ינתן רק בשנה הבאה, ומדוע לא ינתן כבר עכשיו?! זה נראה כאילו הממשלה רוצה שהזמן יעשה את שלו ובוחרת בפיתרון הביולוגי. מידי שנה נפטרים 10% מניצולי השואה. אם לא יעזרו כאן ועכשיו עוד מעט לא יהיה למי לעזור וכולם יהיו בבית הקברות. כנראה שזהו הפיתרון של האוצר למצוקת הניצולים".

פלוג מציע להפגיש את נציגי הממשלה המחליטים בנוגע לחוקים המסייעים לניצולי השואה, עם הניצולים עצמם "כדי שיוכלו להבין את דחיפות הפתרון הרצוי". לדבריו, "לא הייתי רוצה שזה יהיה מאוחר מדי. האנשים זקנים וצריך לעזור להם באופן מיידי. בעוד מספר שנים שנים לא יהיה למי לעזור".

עוד אומר פלוג כי "המדינה חייבת לתת הטבות לניצולי שואה כמו תרופות בחינם. לא יתכן שניצולים מיעוטי יכולת יעשו חשבון בין רכישת מזון לרכישת תרופות. המדינה נראית כמי שאומרת שצריך שגם הארגונים המסייעים לניצולים יגוועו מכיוון שהיא לא מתקצבת אותם".