עיראק במשבר הומניטארי

דו"ח של ארגון צדקה בריטי קובע עיראק סובלת ממשבר הומניטרי עמוק - 28% מהילדים העיראקים סובלים מתת תזונה, 15% מהאזרחים לא מסוגלים לממן לעצמם מזון, ו-70% מהם לא זוכים למי שתייה נקיים

האלימות בעיראק מסווה משבר הומניטרי עמוק, ורעב ומגיפות הולכים והופכים בה תופעה שכיחה – כך קובע ארגון הצדקה הבריטי אוקספם בדו"ח שפורסם היום (שני).

על פי הדו"ח 28% מהילדים העיראקים סובלים מתת תזונה, 15% מהאזרחים לא מסוגלים לממן לעצמם מזון, ו-70% מהם לא זוכים למי שתייה נקיים. מדובר בעליה חדה משנת 2003.

"האלימות הנוראית בעיראק מסווה את המשבר ההומניטרי המתמשך בה. תת התזונה בקרב ילדים עלתה באופן משמעותי, והשירותים בסיסיים, הרוסים לאחר שנים של לחימה וסנקציות, לא עומדים בצרכים של האזרחים ", הסביר ראש אוקספם, ג'רמי הובס.

"הלחימה בעיראק וחולשת מוסדותיה מגבילות באופן חמור את כוחה של העבודה ההומניטרית בה. למרות זאת, יותר יכול וצריך להיעשות כדי לסייע לעם העיראקי", הוסיף הובס.

מאז 2003 אולצו שני מיליון עיראקים להימלט מהמדינה, ומספר זהה לפחות של אזרחים הועתקו ממקום מגוריהם בתוך עיראק. חלק מהתושבים מפחדים לקבל סיוע ממדינות שכוחותיהן נמצאים בתוך עיראק מתוך חשש לביטחונם. לפיכך, אוקספם קרא למדינות שלא שלחו לשם כוחות צבאיים, לשלוח כסף לסיוע הומניטרי.

לטענת הארגון, שהוצא מעיראק ביחד עם יתר הארגונים בעקבות ההחמרה במצב הביטחוני בשנת 2003, קיימים ארגוני צדקה מקומיים בתוך המדינה שמנסים לסייע לעניים שמצבם הוא החמור ביותר. רובם המכריע של אותם ארגוני צדקה סובלים בעצמם ממחסור במימון.