ראש בראש: לינדנשטראוס ואולמרט בוועדה לביקורת המדינה

ראש הממשלה בדיון בוועדה לביקורת המדינה בעניין פרשת "מרכז ההשקעות": מעורבותי בפרשת סיליקט היתה עניינית, איני מקבל את הפרשנות בדו"ח המבקר. אולמרט תקף את המבקר: הביקורת היא קרקס. לינדנשטראוס: היית צריך לפסול את עצמך. השניים יושבים קרוב אחד לשני אך כמעט ולא מחליפים מבטים

(03:18 דקות)

הוועדה לביקורת המדינה התכנסה הבוקר (רביעי) לדון בדו"ח מבקר המדינה בנושא מרכז ההשקעות, בו נחשד ראש הממשלה אהוד אולמרט. הדיון מפגיש בין אולמרט ליריבו המר מיכה לינדנשטראוס.

במהלך הדיון אמר ראש הממשלה כי בין דו"ח המבקר לבין המציאות "אין ולא כלום". "עו"ד מסר הוא חבר שלי והיה גם בעבר. מעורבותי בפרשת מפעל סיליקט היתה עניינית ואינני מקבל את הפרשנות שהוצגה בדו"ח", הוסיף אולמרט. ראש הממשלה לא התאפק ועקץ גם הפעם את המבקר, כשאמר כי "התקשורת ידעה על זה לפני שאני ראיתי. אני חושב שביקורת המדינה הפכה מזמן לקרקס. יש לי הרבה כבוד לביקורת המדינה, ויש לי מעט מאוד כבוד למי שהופך את הביקורת לקרקס".

בוועדה היום אמר אולמרט: "נדרשה התערבותי המהירה בנושא מפעל סיליקט בדימונה - שר שלא היה נוהג כמוני היה מועל בתפקידו. העובדה שמישהו חבר שלך או לא חבר שלך לא משנה את הרקע. ההתייחסות היתה קשורה לצורך הענייני שהלם את המדיניות של משרד התמ"ת להקים מפעלים, וכמה שאפשר. ההטבות שניתנו למפעל היו תאמו את מדיניות משרד התמ"ת", הבהיר ראש הממשלה שאף הסביר כי פנה למרכז ההשקעות בעניין המפעל כתוצאה מכך שזמן הזכאות עמד לפוג, ומרכז ההשעות של התמ"ת לא פעל. "פניתי אליהם ואמרתי 'תדונו בבקשה שלהם ותקבלו איזו החלטה שתקבלו, רק תגיעו להחלטה'. לא אמרתי איך לפסוק ולא אמרתי מה לפסוק. ההחלטה הזאת היתה החלטה נכונה".

ראש הממשלה והמבקר יושבים קרוב אחד לשני, כשרק חבר הכנסת זבולון אורלב חוצץ ביניהם, אך כמעט ולא מחליפים מבטים. כשהמבקר הגיב לדברי אולמרט הוא התמקד בטענה שפעולתו של אולמרט הייתה כרוכה בניגוד עניינים כאשר פעל במהלך הנוגע לחברו ולמי שאף ייצג אותו משפטית באותה התקופה. לינדנשטראוס אמר כי כבר נקבע במקרים משפטיים דומים, כפסק דין שב"ס, כי מדובר בהתנהגות שיש בה עבירה פלילית.

המבקר אף טרח והקריא את כללי האתיקה הנדרשים מאנשי הציבור, ואמר לאולמרט: "לך כשר אסור להתערב בהחלטות המרכז להשקעות. אתה צריך לתת לאנשי המקצוע לטפל בדברים שהחוק הסמיך אותם. סוגיית טוהר המידות היא שעומדת כאן לדיון. הצעד הקטן והמינימלי היה לקום ולהגיד אני פוסל את עצמי... עסקת במשהו שאסור היה לך לעסוק בו. אולי רצית לקדם את החבר שלך, אולי עסקת בזה מסיבות אחרות, אך בכל מקרה אסור היה לך לעשות זאת".

המבקר המליץ לפני כשלושה חודשים לפתוח בחקירה פלילית נגד אולמרט בחשד שהתערב למען מקורביו כשהיה שר התמ"ת. על פי החשד, אולמרט קידם מהלך לאשר לחברו, אורי מסר, קבלת מענקים ממשרד ההשקעות של משרד התמ"ת עבור עסקים ולקוחות שונים, ובהם מיזם נדל"ני בדימונה. לטענת המבקר, אולמרט נכח בישיבות שהתקיימו בנושא, ופעל לשינוי תנאים שקבעו הגורמים המקצועיים במרכז ההשקעות, כדי להעניק הטבות ללקוחותיו של מסר.

המבקר כתב בדו"ח שפירסם בפרשה, כי בעת היותו שר התעשייה והמסחר, "לא נמנע אולמרט מלדון ולעסוק בעניין שבו היה מעורב חברו, שותפו לשעבר ופרקליטו בהווה, עו"ד אורי מסר, שייצג יזם שביקש הטבות כלכליות מהמדינה באמצעות מרכז ההשקעות שבמשרד התמ"ת".

בשבוע שעבר התעמתו ראש הממשלה ומבקר המדינה על רקע הדו"ח שפירסם המבקר בעניין מוכנות העורף במלחמת לבנון השניה. בתגובה לדו"ח, טענו בלשכת אולמרט כי לינדנשטראוס מנהל "מסע אישי נגד ראש הממשלה".

בתגובה אמר המבקר: "אני מצטער שראש הממשלה לא נוהג באופן ממלכתי, ואני מצטער עוד יותר על כך שהוא פוגע במוסד ביקורת המדינה, כי מי שפוגע במוסד ביקורת המדינה פוגע באחד המוסדות החשובים ביותר בדמוקרטיה הישראלית".

בראיון מיוחד ל"שישי" של חדשות 10, טען המבקר כי "אין רדיפה של ראש הממשלה". לדבריו, על מבקר המדינה לחקור כל תלונה.

המבקר משיב

"אין רדיפה של רה"מ, יש ביקורת והביקורת הזו נעשית על-פי אמות המידה של ביקורת המדינה מימים ימימה", אומר מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס, בתגובה לטענות כאילו הוא רודף את ראש הממשלה אהוד אולמרט. על הביטויים הקשים נגדו מצד ראש הממשלה ומקורביו אומר לינדנשטראוס: "פניתי אליו והפניתי את תשומת ליבו שהיו לו ביטויים קשים. צר לי על הביטויים האלה"

לראיון המלא