שרי החוץ של מצרים וירדן: מושיטים יד לשלום בשם האזור כולו

שרי החוץ של מצרים וירדן הגיעו לביקור בישראל, כדי לדון ביוזמה הערבית. השרים נפגשו עם נשיא המדינה, שמעון פרס. מוקדם יותר נפגשו עם יו"ר האופוזיציה נתניהו שדחה את עקרונות היוזמה הערבית לשלום

(01:41 דקות)

"אנו מושיטים לכם יד לשלום בשם האזור כולו ומקווים שביקורנו כאן ייצור התקדמות לכיוון אימוץ העמדה הערבית". זהו המסר שהעבירו היום שרי החוץ של ירדן ושל מצרים שנועדו עם נשיא המדינה שמעון פרס והציגו בפניו את פרטי יוזמת השלום הערבית. ב"הארץ" דווח, כי לאחר פגישתם עם פרס נועדו השרים גם עם שרת החוץ ציפי לבני.

בפתח הפגישה במשכן הנשיא בירושלים בירך שר החוץ הירדני, עבד אל-אילה אל-חטיב, את פרס על כניסתו לתפקיד. שר החוץ המצרי, אחמד אבו אל-ריט, אמר כי הוא מקווה שבעקבות ביקורם יוכלו השניים להביא תשובות ישראליות חיוביות לכינוס הליגה הערבית ביום שני הבא.

שר החוץ הירדני אמר כי ברחוב הפלסטיני יש דרישה למעשים מיידיים. "אני מציע שנתרכז קודם בגדה - צריך לבנות שם מודל של הצלחה, כמעט היינו שם ב-1995 ו-12 שנים הלכו לאיבוד", אמר אל-חטיב. עוד אמר שר החוץ המצרי כי יש בעיה עם המחסומים בגדה שמקשים על הכלכלה הפלשתינית.

השניים הביעו תקווה שישראל תיענה בחיוב להצעת השלום הערבית מ-2002 שאושררה לפני כחודש בריאד. הצעה זו כוללת שלום ונורמליזציה בין ישראל לכל מדינות ערב תמורת נסיגה ישראלית לגבולות 1967 ומציאת פתרון הוגן ומוסכם לבעיית הפליטים.

הנשיא פרס אמר שהוויכוח ההיסטורי בישראל בין הימין לשמאל נגמר וכי כל הציבור מסכים לרעיון של שתי מדינות לשני עמים. הנשיא אמר שהוא מלא הערכה לאבו מאזן ולסלאם לפיאד וכי הוא אינו שותף לתחושה שאבו מאזן חלש. כמו כן ביקש פרס משני שרי החוץ לנסות ולברר אם יש אות חיים מהחיילים החטופים בלבנון, אודי גולדווסר ואלדד רגב.

יו"ר האופוזיציה ח"כ בנימין נתניהו שנפגש מוקדם יותר עם שרי החוץ במלון המלך דוד בירושלים שוחח עמם על היוזמה ודחה את עקרונותיה. "הנסיגה החד צדדית מעזה נכשלה", אמר. "בכל מקום שבו ישראל נותנת שטח הוא הופך מיד לבסיס טרור של האיסלאם הקיצוני. צריך להניע מחדש את גלגלי התהליך המדיני באמצעות מיזמים כלכליים שהם יקדמו את השלום ולא להיפך".