מקלט מדיני בדנמרק

דנמרק הטיסה בחשאיות מעיראק 200 מתורגמנים מקומיים שסייעו לכוחותיה בעיראק כמו גם עובדים נוספים ובני משפחותיהם. רובם יקבלו בה מקלט

דנמרק הודיעה היום (שישי) כי הטיסה בחשאיות מעיראק כ-200 מתורגמנים ואזרחים נוספים שסייעו לכוחותיה במדינה כולל בני משפחותיהם. רובם צפויים למצוא בה מקלט.

"מתוך דאגה לביטחונם של המתורגמנים ומשפחותיהם כמו גם הביטחון של הבסיס הצבאי של דנמרק בעיראק, החליט שר ההגנה ליידע את הציבור על המבצע רק בדיעבד", הסביר שר ההגנה הדני בהצהרה רשמית.

מדנמרק נמסר כי הרכבת האווירית כללה "בערך 200" בני אדם. זאת לאחר שבחודש שעבר הגיעה הממשלה להסכם עם מפלגת ה-DPP הדנית, שמתנגדת להגירה למדינה. במסגרת ההסכם הוחלט להציע ויזות למתורגמנים העיראקים שסייעו לכוחות הדנים בעיראק, שמעבר לכל ספק יהוו מטרות למורדים כשהכוחות יעזבו את המדינה באוגוסט.

ההסכם הושג בעקבות לחץ גובר שהופעל על הממשלה לסייע לאותם עיראקים למרות המדיניות שאינה מעודדת הגירה וחרף היחסים הבעייתיים של הממשלה עם מפלגת ה-DPP.

דנמרק שלחה לדרום עיראק כ-470 חיילים המשרתים תחת פיקוד בריטי. היא תסיג את כל הכוחות משם עד אוגוסט ותחליף אותם ביחידה קטנה בת 55 חיילים.