בג"ץ דחה עתירה נגד שחרור האסירים

ארגון "אלמגור" טען כי לא היה די זמן לבדוק לעומק את רשימת האסירים, בג"ץ דחה את הטענה וקבע כי לא נמצאה עילה להתערב בהחלטת המדינה

בג"ץ דחה אתמול (חמישי ) את עתירתו של ארגון "אלמגור" נגד שחרור 256 אסירים פלסטיניים, המיועדים להשתחרר מחר בבוקר מכלא קציעות.

שניים משופטי ההרכב, המשנה לנשיאת ביהמ"ש העליון אליעזר ריבלין והשופט סלים ג'ובראן, לא קיבלו את טענת הארגון כי לא ניתן די זמן לבחון את רשימת האסירים לעומק. "לא מצאנו עילה להתערב בהחלטת המדינה" נכתב בפסיקת בית המשפט. "במקרה זה, כמו במקרים קודמים ודומים בהם החליטה הממשלה על שחרור האסירים טרם השלמת ריצוי עונשם, המדובר בהחלטה מדינית הנתונה לסמכות הממשלה אשר פועלת במסגרת האחריות המוטלת עליה ומגבשת את עמדתה על פי מכלול השיקולים הביטחוניים והמדיניים הכרוכים בכך".

עם זאת, השופט השלישי בהרכב, אליקים רובינשטיין, קיבל את טענת "אלמגור" וסבר כי ראוי היה לבדוק את הרשימה יותר לעומק. "עיינתי באינטרנט ברשימת המועמדים לשחרור שפרסם משרד המשפטים, שאיני משער כי מרבית בני הציבור מעיינים בה" כתב רובינשטיין בהחלטה, "חלק ניכר מאוד מהם הורשע בעבירות מן הקשות והחמורות, כגון ירי לעבר אדם, ניסיון לגרימת מוות בכוונה ואף ניסיון לרצח, וזאת מעבר לעבירות בכלי ירייה, התאגדות בלתי חוקית או הנחת פצצה".

ארגון נפגעי הטרור "אלמגור" הגיב להחלטת בג"ץ ומסר כי "העובדה שבבג"צ היו חילוקי דעות בסוגיה וההכרעה היתה על חודו של קול מוכיחה את הבעייתיות המשפטית והמוסרית של החלטת הממשלה. אלמגור" מטיל את האחריות ללפגועים שיבוצעו על ידדי המשוחרים על רוה"מ ושריו ושופטי הבג"צ שפתחו את דלותו בתי הכלא לפני המחבלים בדרכם לפגועים הבאים".

מאיר אינדור-מנכ"ל אלמגור אמר כי "מי שישלם את המחיר לא יהיו השרים באשר הם ובני ביתם המוגנים 24 שעות ביממה, אלא האזרחים שעל גביהם נעשים הספינים המחוות, והנסיונות" .

בין 256 האסירים שישוחררו מחר, 102 אסירים ריצו פחות ממחצית תקופת מאסרם. 61 אסירים ברשימה ריצו למעלה משני שלישים מעונשם. 11 מהאסירים הם קטינים, וכן כוללת רשימת האסירים גם שש נשים, שהואשמו בין היתר בנשיאת פגיון, נסיון גרימת מוות והחזקת נשק שלא כדין. לדברי מקור מדיני, איש מהאסירים שישוחררו לא היה מעורב ברצח ישראלים.

פורסמה רשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו

שירות בתי הסוהר פרסם אחר הצהריים את רשימת האסירים הפלסטינים שישוחררו ביום שישי הקרוב, כחלק ממחווה של ממשלת ישראל לאבו מאזן. למשפחות נפגעי הטרור תינתן אפשרות לערער על ההחלטה. אם לא יהיו התנגדויות משפטיות, האסירים ישוחררו במספר נקודות במחסומים של צה"ל בשטחים.

לכתבה המלאה