חשד לחדירת אדים מזהמים ל'בור' שבמחנה הקרייה

חשיפה: חשד לחדירת אדים מזהמים ל'בור' שבמחנה הקרייה. בצה"ל מתנהלת בדיקת נתונים שנתקבלו מהמשרד לאיכות הסביבה לפיהם שישה אדי חומרים מזהמים חדרו ל"בור" שבקריה. ריכוזי ארבעה מזהמים הינם מעל הריכוזים הסביבתיים המומלצים על ידי ועדת אלמוג לחשיפה שנתית. רעל אחד נדגם ברמה של פי 100 מהמותר

(03:26 דקות)

בצה"ל מתנהלת בדיקת נתונים שהתקבלו מהמשרד לאיכות הסביבה, לפיהם קיים חשש שאדי חומרים רעילים המצויים בקרקע, חודרים ל'בור' בקרייה. הנתונים הללו הם תוצאה של בדיקות שנערכו במשך כחודש.

מהדו"ח של המשרד לאיכות הסביבה עולה כי: "באזור תל אביב קיים זיהום נרחב של מי תהום בחומרים אורגניים נדיפים. קיים חשש שאדי חומרים נדיפים אלו מתפשטים בקרקע וחודרים לחללים תת-קרקעיים במבנים המצויים באזור הזיהום".

עוד עולה מהדו"ח כי: "בבדיקות נתגלו 6 מזהמים נדיפים שונים, כאשר ריכוזי 4 מזהמים הינם מעל הריכוזים הסביבתיים המומלצים על ידי ועדת אלמוג לחשיפה שנתית".

במסמך של המשרד להגנת הסביבה מפורטים החומרים המזהמים שנמצאו ב'בור', הערכים המותרים והרמה שנדגמה בחדרים, שבמקרים רבים עולה בהרבה על המותר. כך לדוגמא, החומר בנזן שאסור שיעבור את הערך של 1.3 נמצא ברמה של 1.5 באחד החדרים ב'בור', וברמה של 2.4 בחדר אחר. לדברי ד"ר ח.ש. סדובסקי, מומחה לרעלים, בנזן גורם בעיקר ללוקמיה.

חומרים נוספים שנמצאו בבדיקת המשרד להגנת הסביבה הם: קסילן, חומר שאסור שימצא ברמה הגבוהה מ-4.34 נמצא ברמה של 4.45 בחדר אחד וברמה של 4.53 בחדר סמוך. קסילן הוא אחד ממרכיבי הדלק, גורם להיפר אקטיביות ופועל על מערכת העצבים. קרבון טטרהכלוריד, חומר שאסור שימצא בריכוז של יותר מ-0.67 נמצא ברמה של 24 בחדר אחד וברמה של 60 בחדר אחד.

מצה"ל נמסר בתגובה, כי הנושא בבדיקה.