בג"ץ לא יפטור את המדינה ממיגון כיתות בעוטף עזה

בית המשפט העליון דחה את בקשת המדינה לקיים דיון נוסף בנושא מיגון כיתות ביישובי עוטף עזה, זאת לאחר שפסק כי המדינה תמגן אותן עד שנת הלימודים הבאה. עם זאת, תתכן דחייה במועד הסופי למיגון

בג"ץ דחה היום (חמישי) את בקשת המדינה לקיים דיון נוסף בנושא מיגון כיתות הלימוד ביישובי עוטף עזה. זאת בעקבות פסיקת בג"ץ בעתירת ועדת ההורים בשדרות, בה מחוייבת המדינה למגן את כיתות הלימוד ביישובי עוטף עזה לפני תחילת שנת הלימודים הבאה.

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון, השופט אליעזר ריבלין, אמר כי לא נמצאה עילה מוצדקת לקיום דיון נוסף בעניין. עם זאת לא נשללה האפשרות לדחות את יישום פסק הדין, אם המדינה תבקש זאת. על פי הערכת משרד ראש הממשלה, מיגון כיתות הלימוד יארך עד ספטמבר 2008, שנה אחרי תאריך היעד שנפסק בבג"ץ.

הפרקליטות טענה בעת הגשת בקשת המדינה לבג"ץ, כי "מעולם לא נקבע כי המדינה אחראית למתן פתרונות שיתנו לאזרח הגנה מוחלטת". נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, כתבה בפסק הדין כי "ההחלטה להסתפק במיגון בשיטת המרחבים המוגנים בלתי סבירה, ומצדיקה התערבות שיפוטית". לטענתה, לא ניתן להעמיד הורים בפני הדילמה האם לממש את זכות ילדיהם לחינוך אל מול ההגנה על חייהם.

בג"ץ חייב את המדינה למגן את כיתות שדרות

בג"ץ החליט לחייב את המדינה למגן את כל כיתות האם בבתי הספר בשדרות וביישובי עוטף עזה, לקראת שנת הלימודים הבאה. השופטים קיבלו את עתירת ועד ההורים העירוני בשדרות ודחו את טענת המדינה, לפיה שיטת המרחבים המוגנים נותנת מענה הולם וזול יותר וקבעו כי הנטל הכספי מוצדק וכי החלטת המדינה אינה סבירה.

לכתבה המלאה