רוסיה הודיעה על גירוש 4 דיפלומטים בריטים ממוסקבה

דובר משרד החוץ הרוסי הודיע כי הארבעה הם מעתה פרסונה נון-גראטה וכי עליהם לעזוב את רוסיה בתוך 10 ימים. עוד אמר כי רוסיה תפסיק להנפיק ויזות לגורמים בריטניים רשמיים, ותפסיק לשתף פעולה עם בריטניה בתחום המלחמה בטרור. לפני יומיים הודיעה בריטניה על גירוש 4 דיפלומטים רוסים, בתגובה לסירובה של רוסיה להסגיר את החשוד בהרעלת ליטביננקו

רוסיה הודיעה היום (חמישי) כי תגרש ממוסקבה ארבעה דיפלומטים בריטיים, בתגובה להחלטתה של בריטניה משלשום לשלוח הביתה ארבעה דיפלומטים רוסים. דובר משרד החוץ הרוסי מיכאיל קמינין אמר כי משרדו הודיע על כך לשגריר בריטניה במוסקבה בעקבות "הפעולות העוינות" של בריטניה כלפי רוסיה.

"לשגריר ניתנה הודעה רשמית, לפיה ארבעה דיפלומטים מהסגל במוסקבה הם מעתה פרסונה נון-גראטה, ועליהם לעזוב את רוסיה בתוך 10 ימים", אמר קמינין. בדבריו לא התייחס הדובר לזהותם של ארבעת הדיפלומטים המיועדים לגירוש.

קמינין גם אמר לעיתונאים, כי רוסיה תפסיק להנפיק ויזות לגורמים רשמיים בבריטניה, והוסיף כי ההצהרות האחרונות של ממשלת בריטניה גרמו לכך שרוסיה תפסיק את שיתוף הפעולה עם בריטניה בעניין המלחמה בטרור, כיוון ששיתוף פעולה מסוג זה הפך, לדבריו, ל"בלתי-אפשרי".

בריטניה אמרה בתגובה כי החלטת רוסיה אינה מוצדקת לחלוטין. "אנחנו מאוכזבים מכך שהממשלה הרוסית לא משתפת עמנו פעולה בעניין הסגרת מר אנדריי לוגובוי, החשוד ברצח אלכסנדר ליטביקננקו", אמר שר החוץ הבריטי דייויד מיליבנד. "אנחנו מאמינים כי ההחלטה לגרש ארבעה חברים של הסגל הדיפלומטי היתה לא מוצדקת לחלוטין", אמר מיליבנד, אך הוסיף כי הוא מעודד מגילויי התמיכה בבריטניה מצד הקהילה הבינלאומית.

המשבר בין רוסיה לבריטניה פרץ, כזכור, בעקבות סירובה של רוסיה להסגיר לידי הבריטים את סוכן הק.ג.ב לשעבר, אנדריי לוגובוי, הנחשב על-ידי הבריטים לחשוד מספר 1 בהרעלתו של מרגל ק.ג.ב. אחר, אלכסנדר ליטביננקו, שהתגורר בבריטניה. בעקבות הסירוב, הודיעה שלשום בריטניה על גירושם של ארבעה דיפלומטים רוסים ממוסקבה.

מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליזה רייס דחקה ברוסיה לכבד את בקשת ההסגרה של בריטניה ולהסגיר לידיה את לוגובוי. "על אדמת בריטניה בוצע פשע נוראי", אמרה רייס לחדשות סקיי , "ועל הבריטים למצוא את המבצעים ולהביאם למשפט. על רוסיה לכבד את בריטניה ולשתף עמה פעולה באופן מלא".

האריה הבריטי נגד הדוב הרוסי

המשבר הפוליטי בין בריטניה לרוסיה מסלים. דיוויד מיליבנד, שר החוץ הבריטי מודיע: "נגרש ארבעה דיפלומטים מהשגרירות הרוסית בלונדון", ומיכאיל קמינין, דובר משרד החוץ הרוסי משיב: "התגובה שלנו תהיה מדויקת והולמת"

לכתבה המלאה