עתירה לבג"ץ: לבטל את חוק טל ולא להעניק פטורים עד לדיון

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבית המשפט נגד חוק טל. בתוך כך, דרשה להוציא צו ביניים המורה שלא להעניק פטורים על פי החוק עד לבירור העתירה. הכנסת אישרה את הארכת החוק לחמש שנים נוספות. ח"כ רן כהן: זהו חוק בלתי חוקתי שגורם להשתמטות המונית

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (חמישי) לבג"צ בדרישה לבטל את "חוק טל", המעניק אפשרות דחיית גיוס לתלמידי ישיבה. בתוך כך, ביקשו להוציא צו ביניים המורה שלא להעניק פטורים על פי החוק עד לבירור העתירה.

מליאת הכנסת אישרה אתמול ברוב גדול את הארכת החוק בחמש שנים. החוק מסדיר את הפטור משירות צבאי של בחורי ישיבות ואת הסדר שנת ההכרעה ליציאה מהן.

בעקבות ההחלטה, אמר ח"כ רן כהן (מרצ) כי זהו חוק "בלתי חוקתי שגורם להשתמטות המונית, וחמש שנים זו תקופה ארוכה מעבר לכל מידה סבירה". לדבריו, "די בדברים שכבר נאמרו בפסיקה הקודמת של בית המשפט כדי לפסול אותו".

במאי 2006 קבע בג"צ כי חוק טל "פוגע קשות בכבוד האדם של בני קבוצת הרוב המחוייבים בשירות צבאי". עוד קבע בג"צ כי אם לא יחול שיפור מהותי ביישום החוק "קיים חשש רציני שהחוק יהפך לבלתי חוקתי".

"חוק טל", שאושר בכנסת ביולי 2002, ברוב של 51 מול 41 מתנגדים, קובע כי תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו והמגיע לגיל 22 יקבל שנה במהלכה יוכל להחליט האם להמשיך ללמוד או לצאת לשוק העבודה. אם ייבחר בעבודה, יוכל לבחור בין שירות צבאי של ארבעה חודשים לבין שנת שירות אזרחי.

חמש שנים ל"חוק טל"

ברוב של 51 תומכים נגד 41 מתנגדים אישרה הכנסת את "חוק טל". על פי החוק, שירותם של בחורי ישיבה יידחה מדי שנה, עד גיל 22 בו יוכלו לצאת לשנת הכרעה שבה יוכלו להמשיך וללמוד בישיבה או לעבוד מבלי שיחויבו בגיוס. לאחר שנת ההכרעה יעמדו בפני כל בחור ישיבה שלוש אפשרויות: לחזור לישיבה, או אם יחפצו להצטרף למעגל העבודה לשרת שירות צבאי בהתאם למצבם המשפחתי (חרדי נשוי עם שני ילדים ישרת 120 יום) או לבצע שירות לאומי של שנה וחצי.

לכתבה המלאה