פקחי האו"ם מאשרים: הכור בצפון קוריאה נסגר

יושב ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית מאשר שקוריאה הצפונית סגרה את הכור הגרעיני הראשי בתחומה. לדבריו, תדרש בדיקה נוספת כדי לוודא שהפעילות הופסקה לחלוטין

פקחים של האו"ם אישרו, כי צפון קוריאה השביתה את עבודת הכור הגרעיני ביונג-ביון במסגרת ההסכם שנחתם עימה. ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, מוחמד אל-בראדעי, בישר על כך במהלך ביקור בבנגקוק, תאילנד.

"הפקחים שלנו נמצאים במקום, והם אישרו כי הכור באמת נסגר, כפי שצפון קוריאה הודיעה. הסוכנות זוכה לשיתוף פעולה מצד צפון קוריאה, ומדובר בצעד חשוב לכיוון הנכון", ציין אל-בראדעי.

צפון קוריאה הודיעה אתמול באופן רשמי כי השביתה את הפעילות בכור, בתמורה לקבלת משלוח ראשון של דלק מדרום קוריאה. המשלוח הוא חלק מההבנות שסוכמו בפברואר בין צפון קוריאה לחברות האחרות בפורום שש המדינות, לפיהן תנקוט צעדים ראשונים לקראת פירוקה מנשק גרעיני בתמורה לחבילת הטבות כלכליות ודיפלומטיות.

עשרה פקחים מטעם הסוכנות הגיעו לצפון קוריאה כדי לבחון את התנאים בכור יונג-ביון, שמייצר פלוטוניום עבור פצצות אטום. מדובר בפעם הראשונה שבה הצליחו פקחי האו"ם לשוב ולבצע את עבודתם במדינה מאז שגורשו ממנה בשנת 2002, בתחילת המשבר הגרעיני.

דרום קוריאה שיגרה הבוקר שני משלוחים נוספים לשכנתה, הכוללים 50 אלף טונות של נפט. צפון קוריאה הודיעה לאחר זמן קצר כי הכור הגרעיני הושבת עוד לפני קבלת כל הדלק שהובטח להם והסבירה: "מדובר במחווה של רצון טוב". עוד נמסר בהודעת ממשלו של קים ג'ונג איל כי התקדמות תהליך הפירוק מנשק גרעיני תלוי ב"צעדים שיינקטו ארצות הברית ויפן לקראת ביטול המדיניות העויינת כלפי פיונגיאנג".

בסיכום שהושג לפני חמישה חודשים נאותה המדינה המבודדת להתחיל בצעדים לקראת התפרקותה מנשק גרעיני. היא נדרשה אז לסגור את הכור תוך 60 יום, כשבתמורה הובטחה לה חבילת הטבות, וכן הסרתה מרשימת המדינות התומכות בטרור. צפון קוריאה לא עמדה בתאריך היעד שנקבע לה בשל מחלוקת על הפשרת כספים.