הכנסיה תשלם מיליון דולר לכל קורבן התעללות מינית

במסגרת עסקת טיעון תשלם הכנסיה הרומית-קתולית בלוס אנג'לס 660 מיליון דולר לכ-500 קורבנות התעללות מינית על ידי כמרים

הכנסיה הקתולית-רומית בלוס אנג'לס תפצה ב-660 מיליון דולר קורבנות התעללות מינית של כמרים בכנסיה, במסגרת עסקת טיעון. עם זאת הדגישה הכנסיה כי שום סכום כסף לא יכול לרפא את הקורבנות.

במסגרת עסקת הטיעון, שנחתמה עם 500 קורבנות התעללות מינית על ידי כמרים בלוס אנג'לס, יקבל כל אחד מהקורבנות קרוב למיליון דולר. בעקבות העסקה הביעה הקהילה הקתולית האמריקנית דאגה מיכולתה של הכנסיה להשיב את בטחונה ואת אמינותה.

הפרשה נחשפה בשנת 2002 בבוסטון, כאשר נתגלה כי כמרים שהתעללו בקטינים לא גורשו או דווחו לרשויות, אלא הועברו בחסות הארכיבישוף לכנסיות אחרות. לאחר שנחשפה הפרשה בבוסטון ופשטה הידיעה ברחבי ארה"ב, קורבנות רבים הגישו תביעות נגד כמרים, כמרים רבים סולקו מהכנסיה והכנסיה שילמה מליוני דולרים לקורבנות.

במסגרת עסקת הטיעון שנחתמה בנושא בשנת 2003 בבוסטון, שילמה הכנסיה 85 מיליון דולר פיצויים שהתחלקו בין 550 קרובנות - 150 אלף דולר לקורבן. "אולי בקליפורניה סכום כזה יכול לשנות חיי אדם. במסצ'וסטס אף אחד לא קיבל סכום שישנה את חייו באופן משמעותי" אמר עו"ד קרמן דורסו, שייצג את הקורבנות בבוסטון. "אני מכיר אנשים שקיבלו כסף ופשוט שמו אותו בצד ולא עשו בו כלום. הם לא נגעו בו. אני מכיר אנשים שבזבזו את כל הכסף בזמן קצר, והכרתי אנשים שהתאבדו אחרי שקיבלו את הכסף" הוסיף. לדבריו, "לא מדובר בכסף. מדובר בחיים שאבדו, גם מיליארד דולר לא ישיבו אותם".

עם זאת, הדגיש דורסו כי עסקת הטיעון חשובה משום שהיא מתמקדת בתופעת ההתעללות המינית בילדים שהולכת ומתפשטת בארה"ב. "היא גם ממקדת את תשומת הלב בכנסיה ואומרת כי בסופו של דבר תענש על מה שעשית, לכן עדיף לעשות את הדבר הנכון" אמר.