יהדות איראן: לא נעלה בתמורה לכסף

התאחדות יהודי איראן דחתה יוזמה של הסוכנות היהודית, לפיה כל יהודי אזרח איראן שיבקש לעלות לארץ, יקבל סכום של 10,000 דולר. לדברי ההתאחדות ההצעה היא "פיתוי פוליטי בלתי בוגר"

התאחדות יהודי איראן פרסמה בסוף השבוע הודעה בה נאמר, כי ההתאחדות דוחה את יוזמתה של הסוכנות היהודית למתן סכום של כ-10,000 דולר לכל יהודי איראני שיעלה לישראל, כך פורסם ב"הארץ".

לדברי ההתאחדות מקורה של היוזמה בישראל ובתפוצות היהודיות בחו"ל ומטרתה לעודד את יהודי איראן לעלות לישראל על ידי מתן תמריצים כלכליים. ההודעה שפרסמה ההתאחדות צוטטה בכלי תקשורת הן באיראן והן במערב.

ההתאחדות גינתה בהודעתה את היוזמה של הסוכנות היהודית והגדירה אותה: "פיתוי פוליטי בלתי בוגר". עוד נאמר בהודעה כי יהודי איראן נאמנים לרפובליקה האיסלאמית של איראן, וכי "זהותם של יהודי איראן אינה מטבע עובר לסוחר בעבור שום סכום כסף".

יהודי איראן: ההצעה מעליבה

היוזמה למתן תמריץ כספי תמורת עלייה לארץ מקורה בהתאחדות יוצאי איראן בישראל, והיא מגובה בעזרתם של נדבנים יהודים יוצאי איראן בארצות הברית. סכום הכסף המקורי שהוצע עמד על 5,000 דולר ויוזמה זו מכפילה אותו. הממשלה, משרד הקליטה והסוכנות היהודית כולם מכירים את היוזמה.

ליהודי איראן נציג פרלמנטרי אחד, מוריס מותמד. לדברי מותמד ההצעות מטילות לחץ על הקהילה היהודית באיראן מאחר וחבריה נאלצים שוב להוכיח את נאמנותם. מעבר לכך, הוא אומר שההצעות הללו פשוט מעליבות. "ההצעה מרמזת כי אפשר לעודד את יהודי איראן להגר באמצעות כסף. יהודי איראן הורשו תמיד להגר ושלושה רבעים עשו זאת לאחר המהפכה. ואולם 70% מהם העדיפו לצאת לאמריקה ולא לישראל" אומר מותמד.

הקהילה היהודית באיראן מונה היום כ- 20 אלף בני אדם.