שר החוץ האיראני: שלב חדש ביחסינו עם סבא"א

מנושהר מותאקי הביע אופטימיות בנוגע לעתיד השיחות עם סבא"א על תוכנית הגרעין. לדבריו, השיחות שהתנהלו לאחרונה בין הצדדים היו "טובות". סבא"א דיווחה כי איראן הסכימה לביקור פקחים במתקני המים הכבדים שלה ובכור הגרעיני בנתנז

שר החוץ של איראן, מנושהר מותאקי, הביע אמש (שישי) אופטימיות בנוגע לעתיד השיחות על תוכנית הגרעין של ארצו. במהלך ביקורו בטוניס אמר מותאקי כי "איראן נכנס לשלב חדש ביחסיה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) של האו"ם". לדבריו, השיחות שהתנהלו בחודשים האחרונים בין הצדדים היו "טובות וחיוביות".

הודעתו של מותאקי באה זמן קצר לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית דיווחה כי איראן הסכימה להסיר את התנגדותה על פיקוח במתקני הגרעין שלה. על פי הדיווחים, הגיעו נציגי הסוכנות להסכמות עם איראן על פתרון סוגיות פתוחות, הנוגעות לניסויים שערכה המדינה בעבר בפלוטוניום.

בתום שני ימי דיונים בטהראן סיכמו הצדדים על ביקור פקחים מטעם הסוכנות במתקן המחקר לייצור מים כבדים עד סוף החודש, ועל תחילת הפיקוח על תכנית העשרת האוראניום בכור הגרעיני בנתנז, בתחילת אוגוסט.

השבוע פורסם כי איראן החלה בחפירת מנהרה תת-קרקעית בתוך הר הסמוך למתקן להעשרת אורניום בנתאנז. על פי הערכות, האיראנים מבקשים לאכסן במעמקי ההר ציוד גרעיני רגיש, מחשש שייפגע במתקפה צבאית על המתקן.

"איראן הסכימה לפיקוח"

איראן הסכימה להסיר את התנגדותה על פיקוח במתקני הגרעין שלה, כך דיווחה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) של האו"ם. הסוכנות דיווחה כי הגיעה בנוסף להסכמות עם איראן על פתרון סוגיות פתוחות, הנוגעות לניסויים שערכה המדינה בעבר בפלוטוניום. בתום שני ימי דיונים בטהראן סיכמו נציגי סבא"א ואיראן על ביקור פקחים מטעם הסוכנות במתקן המחקר לייצור מים כבדים עד סוף החודש, ועל תחילת הפיקוח על תכנית העשרת האוראניום בכור הגרעיני בנתנז, בתחילת אוגוסט.

לכתבה המלאה