הסנאט האמריקני: להכפיל את הפרס על ראשו של בן-לאדן

ברוב של 87 מול מתנגד אחד, החליטו חברי הסנאט האמריקני להעמיד את הפרס על ראשו של מנהיג אל-קאעדה על 50 מיליון דולר. אחד מיוזמי ההצעה: זה עשוי לעודד גורמים באפגניסטן ופקיסטן להסגיר מידע אודותיו. הסנאטור שהתנגד: תפיסת בן-לאדן עומדת גם כך בראש סדרי העדיפויות של הממשל. ההחלטה טעונה את אישורו של בוש ושל בית הנבחרים

הסנאט האמריקני החליט הערב (שישי) על הכפלת הפרס על ראשו של מנהיג "אל-קאעדה", אוסאמה בן לאדן, והעמדתו על 50 מיליון דולר. ההחלטה התקבלה ברוב של 87 מול מתנגד אחד והיא טעונה את אישורם של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ושל בית הנבחרים.

הסאנטור הדמוקרטי קנט קונארד, שהיה אחד ממובילי היוזמה, אמר כי נאמר לו על ידי צבא, שהמהלך עשוי להיות מועיל. לדבריו, הוא מפקפק בכך שהגדלת הפרס על ראשו של בן-לאדן יערער את הנאמנות אצל מקורביו, אך עשוי להשפיע על "גורמים רחוקים יותר", הפועלים באזור הגבול בין אפגניסטן לפקיסטן. הסנאטור הדמוקרטי ביירון דורגן הצהיר אחרי ההצבעה כי "לא צריך להיות אינץ' מרובע אחד על פני כדור הארץ שיהיה בטוח עבור בן-לאדן".

הסאנטור הרפובליקני ג'ים באנינג, שהיה היחיד שהתנגד להצעה, אמר כי לכידתו של בן-לאדן כבר עומדת בראש סדר העדיפויות של הממשל. לדבריו, "אם הסנאטור דורגאן באמת תומך במאמצינו להילחם באל-קאעדה, הוא לא היה תומך בנסיגה מעיראק, המהווה זירת קרב מרכזית במלחמה באל-קאעדה ובטרור בכלל".

מבקרי מדיניותו של בוש בנוגע למלחמה בטרור העולמי, האשימו אותו כי הוא מפנה את כל יהבו לעבר עיראק, שלא הוכח קשר בינה לבין מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר. לטענתם, עליו להשקיע מאמצים גדולים יותר לתפיסתו של בן לאדן ולחיסול הארגון בראשו הוא עומד.

זמן קצר לאחר הפיגוע במגדלי התאומים, אמר בוש כי הוא רוצה שבן לאדן ייתפס - חי או מת. יחד עם זאת, עמדתו המוצהרת השתנתה ערב הפלישה לעיראק והוא אמר כי אינו יודע היכן בן-לאדן מסתתר והוסיף כי "אינני מודאג ממנו כלל".בוש דחה השבוע טענות כי ארגון "אל-קאעדה" חזק כפי שהיה לפני הפיגוע במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. לדבריו, "ישנה תפיסה לפיה "אל-קאעדה" שמר על עוצמתו מלפני הפיגוע במגדלי התאומים, , אך הדבר בפירוש אינו נכון".

11/9 בגרסת 2007

גורמים בכירים במערכת הביטחון בארה"ב בטוחים שרשת אל קאעדה מתכננת לבצע במהלך הקיץ פיגוע טרור גדול וראוותני במדינה, כך על פי דו"ח פנימי שהוכן עבור המשרד לביטחון פנים.

"המודיעין שיש לנו כרגע והאזהרות שאנו מקבלים מזכירים את מה שהיה בידנו בקיץ של 2001, לפני הפיגועים במגדלי התאומים" אמר גורם בכיר במשרד לרשת ABC. גורמים רשמיים במשרד לביטחון פנים מכחישים את הדיווח, ומזכיר המשרד אמר כי לממשל אין כל מידע על מתקפה מתוכננת בארה"ב.

לכתבה המלאה