מלך ירדן: השבועות הקרובים יהיו קריטיים לתהליך השלום

בתום פגישה עם ראש ממשלת קנדה, אמר עבדאללה כי ירדן פועלת יחד עם מדינות אחרות כצוות לקידום חידוש המו"מ במזה"ת. לדברי ראש ממשלת קנדה, יש להפעיל לחץ על הפלסטינים לקידום רפורמות ושינוי הממשל. ממשלת החירום של פיאד סיימה את כהונתה ואבו מאזן הטיל על רה"מ להרכיב ממשלת מעבר חדשה

עבדאללה מלך ירדן אמר אמש (שישי) כי השבועות הבאים יהיו "קריטיים" בכל הנוגע להחייאת המשא ומתן לשלום במזרח התיכון. בתום פגישה עם ראש ממשלת קנדה, סטיבן הרפר, אמר עבדאללה כי "ירדן וקנדה פועלות עם מדינות אחרות כצוות, על מנת לקרב בין הישראלים לפלסטינים".

"השבועות והחודשים הבאים יהיו קריטיים בהבאת ישראל והפלסטינים לחידוש התהליך", אמר עבדאללה. לדבריו, "ירדן וקנדה, יחד עם מדינות רבות אחרות, פועלות יחדיו כצוות, כדי להביא את הצדדים לחידוש המשא ומתן".

במסיבת עיתונאים שערכו השניים בתום פגישתם באוטאווה, אמר הרפר, שממשלתו נוקטת בקו פרו-ישראלי, כי הדרך היחיד לסיים את המשבר באזור היא באמצעות שיחות. לדבריו, על קנדה ומדינות אחרות להפעיל לחץ על הרשות הפלסטינית בנוגע לצורך ב"נחיצות לרפורמות ולממשל טוב יותר". לדבריו, "הפלסטינים לא הצביעו עבור הקיצונים. הם הצביעו נגד בעיות בשלטון ובהן יש לטפל".

ראש ממשלת החירום הפלסטינית, סאלם פיאד, הגיש את התפטרותו ליו"ר הרשות הפלסטיני, אבו מאזן, לאחר שפקע מצב החירום במסגרתו מונתה הממשלה. אבו מאזן הטיל עליו להקים ממשלת מעבר, שאינה מוגבלת בזמן. מוקדם יותר השביע אבו מאזן שלושה שרים חדשים, שיצטרפו לממשלתו של פיאד.

אתמול פורסם כי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד בחשאי עם המלך עבדאללה בירדן וכי השניים שוחחו על הידוק הקשרים בין המדינות ועל חיזוק כוחו של אבו מאזן. מלשכת אולמרט נמסר כי אינם מעוניינים להתייחס לידיעה. בתוך כך, שר החוץ של מצרים, אחמד אבו אל-רייט, אמר כי ייצג את ארצו בביקורו בישראל, כמו גם עמיתו הירדני, עבד אל-אילאה אל-חטיב. השניים יגיעו לביקור בעוד כשבועיים, אך לא ייצגו את הליגה הערבית בביקורם.

פגישה חשאית בירדן

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, נועד בחשאי עם עבדאללה מלך ירדן, כך פורסם בחדשות "ערוץ 2". בתוך כך, שר החוץ של מצרים, אחמד אבו אל-רייט, אמר כי ייצג את ארצו בביקורו בישראל, כמו גם עמיתו הירדני, עבד אל-אילאה אל-חטיב. השניים יגיעו לביקור בעוד כשבועיים, אך לא ייצגו את הליגה הערבית בביקורם.

לכתבה המלאה