ראש הממשלה הפולני תומך בתחנת הרדיו האנטישמית

שגריר ישראל בפולין, דוד פלג, קרא לממשלה הפולנית ולכנסיה הקתולית לפעול נגד תחנת רדיו המשדרת תעמולה אנטישמית. הבעיה היא שראש הממשלה, ירוסלאב קצ'ינסקי, תומך בתחנת הרדיו ובמייסדה, אשר טען שהיהודים סוחטים מיליונים מפולין וכינה אותם "תאגיד שואה"

גילויי אנטישמיות בפולין: שגריר ישראל במדינה המזרח אירופית, דוד פלג, קרא היום (שישי) לממשלה הפולנית ולכנסייה הקתולית לפעול נגד תחנת רדיו נוצרית קיצונית במדינה, המשדרת תעמולה אנטישמית.

פלג הגיש את מחאתו לאחר שהשבועון הפולני "פרוסט" פרסם קטעים מנאומו של מייסד התחנה, הכומר תדאוס רידזיק, מול קהל סטודנטים. בנאום האשים רידזיק את "הלובי היהודי" בניסיון לסחוט מיליונים מפולין. השגריר פלג אמר כי הוא "מזועזע מההצהרה אך לא מופתע. רדיו מריה עושה זאת כל הזמן, ללא השלכות".

בשידורי הרדיו שלו חזר וטען רידזיק בעבר כי היהודים מנצלים את השואה לעשיית רווח כלכלי, וכינה את הקבוצות היהודיות "תאגיד שואה". הוותיקן נזף בשדר מעורר המחלוקת על התערבותו בפוליטיקה ועל הצהרותיו הקסנופוביות.

הבעיה היא שהגורמים השמרנים השולטים בפולין, ובראשם ראש הממשלה ירוסלאב קצ'ינסקי, מגנים על התחנה, שסייעה להם רבות בבחירות ב-2005. מיליוני אזרחים פולנים שמאזינים בקביעות לתחנת הרדיו, רובם עניים או מבוגרים, סייעו להבטיח את נצחונם של קצ'ינסקי ואחיו התאום לך, שמונה לנשיא המדינה. קצ'ינסקי מתראיין בתחנת הרדיו בקביעות, ובשבוע שעבר אף השתתף במסה המונית של 100 אלף מתומכי התחנה. קצ'ינסקי אמר למשתתפי המסה: "אתם הפולנים אותם אני הכי אוהב".

השגריר הישראלי פלג אמר כי התאכזב מכך ש"רדיו מריה" ומייסדו רידזיק, לא נענשו בעקבות ההעלבה החוזרת והנשנית של היהודים והתרבות היהודית. "במשך חודשים רבים אני מיידע את בכירי הכנסייה הפולנית בנוגע להערות האנטישמיות הנשמעות ברדיו", אמר. "אנו ממתינים גם להצהרה רשמית של ממשלת פולין, המגנה את ההערות".

בפולין חיתה האוכלוסיה היהודית הגדולה ביותר בעולם עד מלחמת העולם השניה, אך רצח המיליונים במדינה במהלך השואה והקמפיין האנטישמי שנערך במדינה על ידי הרשויות הקומוניסטיות אחרי המלחמה, הביאו לדלדול האוכלוסיה היהודית במדינה, וכיום חיים בה רק כמה אלפי יהודים.

דרמה פולנית

ממשלת פולין עומדת בפני משבר קואליציוני בעקבות פרשת שחיתות. התאומים ירוסלאב ולך קצ'ינסקי, נשיא וראש ממשלת פולין, פיטרו את סגן ראש הממשלה באשמת "שוחד של מליונים"

לכתבה המלאה