בוש: ניתן להתייחס ללחימה בעיראק כהצלחה

נשיא ארה"ב אמר כי מוקדם להעריך כיצד השפיעה הגדלת הכוחות הלוחמים בעיראק. במסקנות ביניים של דו"ח מודיעין נטען כי המצב בעיראק עדיין מסוכן וכי לא חלה התקדמות משמעותית בחודשים האחרונים. בתוך כך, בוש דחה את ההערכות כי ארגון "אל-קאעדה" שמר על כוחו

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר היום (חמישי) כי ניתן להתייחס ללחימה בעיראק כהצלחה. בתגובה לממצאי ביניים מדו"ח מודיעין חדש, המצביע על התקדמות מוגבלת בלבד בלחימה, אמר בוש כי הוא מוצא מקום לאופטימיות וכי אינו שוקל לבצע שינויים בכוחות לפני פרסום הדו"ח המלא בספטמבר.

הדו"ח, שהוכן עבור הבית הלבן, מצא כי הממשלה העיראקית הצליחה באופן מוגבל למדי להשיג את מטרותיה הפוליטיות. בתוך כך, מציינים מחברי הדו"ח כי ששה חודשים לאחר שהחליט בוש על הגדלת הכוחות הלוחמים בעיראק, המצב השורר במדינה עדיין קשה.

בעקבות הממצאים שפורסמו, אמר בוש כי מוקדם מדי להערכות על התועלת שבהגדלת הכוחות. לדבריו, עם פרסום הממצאים המלאים "תהיה לנו תמונה בהירה יותר כיצד הועילה האסטרטגיה החדשה ונהיה בעמדה טובה יותר לשפוט אם יש צורך בהתאמות נוספות".

בוש דחה את ההערכות כי ארגון "אל-קאעדה" חזק כיום כפי שהיה לפני הפיגוע במגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001. לדבריו, "ישנה תפיסה לפיה "אל-קאעדה" שמר על עוצמתו מלפני הפיגוע במגדלי התאומים, , אך הדבר בפירוש אינו נכון".

קיץ חם בעיראק

הושייך זיבארי, שר החוץ העיראקי, מספק את התחזית שלו לקיץ הקרוב במדינה מוכת הפיגועים: "הקיץ הזה הולך להיות חם מבחינה ביטחונית ומדינית".

פיגועי טרור במדינה הפכו כבר לדרך שבשגרה ומדי חודש נהרגים מאות בני אדם. החשש במדינה הוא שאם ארה"ב תצא ממנה עכשיו, יופסו תהליכי הדמוקרטיזציה והטרור ישתלט. בתוך כך, ארה"ב דורשת ממשלתו של אל-מליכי להילחם במיליציות השיעיות.

לכתבה המלאה