הניצולים עדיין מחכים

שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, האשים במהלך דיון בכנסת את משרד האוצר במניעת יישום תכנית הסיוע לניצולי שואה נזקקים. הרצוג פנה לראש הממשלה כדי לקיים דיון דחוף בנושא

שר הרווחה והשירותים החברתיים, יצחק הרצוג, האשים היום (שני) את משרד האוצר בעיכוב יישום תכנית הסיוע לניצולי השואה הנזקקים בישראל. בדיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בכנסת אמר הרצוג, כי הוא פנה לראש הממשלה כדי לקיים דיון דחוף בנושא.

"פקידי האוצר הם שבולמים כרגע את קידום ההצעות בטיפול במצוקת ניצולי השואה", אמר הרצוג והציג בפני הוועדה את התוכנית שגיבש מנכ"ל משרדו, נחום איצקוביץ. עוד הוסיף הרצוג: "כדי להתמודד עם מצוקת הניצולים נדרשים משאבים, אך עד כה האוצר מסרב לדון בכל החלופות והמודלים שהוצעו על ידינו ועל ידי אחרים. אני חושב שזו טעות קשה להתעלם מן הבעיה. יש ריבוי הצעות כעת בכנסת. יש צורך לאחדן, לאמץ מתווה מוסכם ולמנות מודל נכון למימון, גם חוץ ממשלתי בהתחשב באילוצי התקציב וצרכי הזמן".

לדיון הוזמנו גם ניצולי שואה שסיפרו על מצוקתם היומיומית הקשה. אחת הניצולות אמרה כי לאור ההתנהגות של פקידי האוצר נמנע מהם הסיוע הכלכלי שלו הם זקוקים. "הסבל היומיומי שלנו גדול ולא יתכן שפקידים זוטרים יקבעו בשביל כולנו", אמרה.

עלות תכנית הסיוע שיוזם הרצוג לניצולי שואה נזקקים היא 1.2 מיליארד שקלים. התוכנית כוללת, מלבד השלמת הכנסה, גם סל שירותי בריאות ורווחה, ועזרה במימוש הזכויות להן זכאים הניצולים. התכנית הוגשה למשרד ראש הממשלה לפני כשבועיים, אך ראש הממשלה, שאז עוד היה מ"מ שר האוצר, לא קידם את הטיפול בה.

הרצוג ציין כי פנה לראש הממשלה לקיים דיון מיידי במליאת הממשלה ולהפעיל מתווה ליישום התוכנית או חלקים ממנה בתקציב 2008. בנוסף ציין הרצוג כי במקביל הוא ומשרדו מקדמים תכנית מקיפה לסיוע והעצמת ניצולי שואה בקהילה בשילוב גורמים ממלכתיים, עירוניים, התנדבותיים ופרטיים שיתנו תמיכה מלאה לניצולי השואה בקהילה ביחד עם הפעילות הקיימת בשטח.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה, כי "ברגע שיוחלט על הדרכים המתאימות לסיוע לניצולי השואה, תובא ההצעה בפני הממשלה".

ההבטחה של אולמרט

לפני חודשיים התחייב ראש הממשלה להשלים את הטיפול במצוקת ניצולי השואה העניים "בימים הקרובים". בזה הוא כבר לא יעמוד. הנשכחים.

לכתבה המלאה