נמצא פתרון זמני לפליטי דרפור: מרכז קליטה ליד שדרות

משרד רה"מ סירב למצוא פתרון לינה לפליטים והבהיר: כשיושלמו הרשימות - נתחיל בגירוש. שר הפנים הסודני: ננקוט בצעדים נגד הפליטים שיושבו מישראל

(25 שניות)

הסוכנות היהודית הסכימה לממן את שהייתם של כ-60 פליטים מדרפור בכפר הנוער "איבים" שליד שדרות. הם ישהו בכפר כמה ימים, לאחר שהוחזרו אמש מירושלים לבאר שבע. עיריית באר-שבע מאיימת לפנות מחר עוד כ-120 סודנים שמתאכסנים בבתי מלון בעיר, בטענה שהממשלה היא זו שצריכה לממן את שהותם.

במשרד ראש הממשלה הסבירו היום ל"הארץ", כי גירוש הפליטים למצרים מתעכב רק משום שהרשימות עדיין אינן מוכנות. לא במקרה לא נמצא כל פתרון למגורים או עבודה לפליטים: הגירוש הוא למעשה תוכנית הפעולה היחידה של המדינה לגבי רוב רובם של הפליטים ומהגרי העבודה החודרים ממצרים, למעט קבוצה קטנה של פליטים מדרפור. הממשלה נמנעה מגיבוש תוכנית לקליטה בבתי מלון, פנימיות, מקומות עבודה, או אפילו מחנה פליטים, וזאת כדי להבהיר שאיש לא ייקלט בישראל.

במקביל תוקף שר הפנים של סודן, א-זובייר בשיר טה, את ממשלת ישראל בעידוד הגירת בני ארצו אליה ובניצול בעיית הפליטים כדי לפגוע בתדמיתה של חרטום. בקול ישראל דווח, כי לדבריו ישראל מעוניינת לעודד את הגירת הסודנים בכדי ליצור מלודרמה, כלשונו, ואיים כי סודן תנקוט צעדים משפטיים נגד הפליטים כאשר ישובו לארצם.

טה אמר כי מספר הפליטים הסודנים שהגיעו לישראל דרך מצרים עומד על כ-3,000, מהם 40% מדרום סודן, 35% - מדרפור ו-25% - מאזור הרי נוב שבצפון המדינה. לדבריו, משרד הפנים החל לבדוק את תופעת ההגירה הסודנית לישראל דרך מצרים ולהגדיר את מאפייני המהגרים, ואף משתף פעולה בעניין זה עם שלטונות מצרים.