ערבים ברשת: סירין מאחורי הסורגים

מחקר שבדק את מידת החרדה בעקבות המלחמה בקרב הסטודנטים באוניברסיטת חיפה מצא: הסטודנטים היהודים היו חרדים יותר מהסטודנטים הערבים. תופעה בכוויית: נשים עוברות ניתוח לשינוי מין בגלל מעמדן הנחות. וסירין עבד א-נור נכנסת לכלא במסגרת צילומים לסדרה חדשה

בכירים בחמאס יגידו לכם שמאז שארגונם ביצע את ההפיכה נגד הפתח - חזר הסדר והשקט לעזה ולרצועה בכלל. אך השבוע דווח כי דילמה חדשה עומדת בפני עובדי הרשות הפלסטינית ברצועת עזה: איזה יום נוסף לקחת כחופשה שבועית לצד יום שישי - האם זה יהיה שבת, כפי שהורתה ממשלת החירום החדשה, או חמישי כפי שנהוג היה בקדנציה של הממשלה העשירית בראשות חמאס?

160 אלף פקידים יש לרשות הפלסטינית במשרדים ובלשכות הממשלתיות, אך רק 25 אלף מהם נמצאים ברצועת עזה. מאות מתוכם הופתעו השבוע, כך לפי סוכנות "מען", לגלות חמושים של חמאס בפתח משרדיהם שמנעו מהם להתחיל את יום העבודה.

פקידים סיפרו כי חמושי הזרוע הצבאית של חמאס עמדו בכניסה למשרדים וצעקו: "אין עבודה היום, לכו הביתה". עדי ראייה סיפרו כי פקידים שביקשו בכל זאת לעבוד באותו יום גורשו מהמקום, לאחר שהחמושים החלו לירות באוויר ולחסום את הכניסות למשרדים.

בתגובה אמר יו"ר התאחדות העובדים הפלסטינית, בסאם זכארנה, כי הוא מגנה את הדרישה החדשה של חמאס. בעקבות האירועים נסגרו חמישה משרדים ממשלתיים לפחות בעזה.

זכרונות קשים

מחקר שערכה פרופ' רחל הרץ-לזרוביץ' מאוניברסיטת חיפה, מראה כי מדד החרדה בעקבות מלחמת לבנון השנייה בקרב סטודנטים יהודים מאוניברסיטת חיפה היה גבוה במעט ממדד החרדה של הסטודנטים הערבים. לדברי החוקרת, "ככלל, נמצא כי מלחמת לבנון השנייה יצרה דרגות גבוהות של חרדה אצל כל הסטודנטים, ולא היו הבדלים מובהקים בין יהודים לערבים".

במחקר, שנערך בחודשים ינואר-פברואר השנה בקרב 327 סטודנטים מאוניברסיטת חיפה, נבדקה רמת החרדה בסולם של 1-5 (1-לא חרד; 5-חרד במידה רבה). נמצא כי רמת החרדה בקרב הסטודנטים היהודים עמדה על 4.11 בעוד בקרב הסטודנטים הערבים היא עמדה על 3.99. בחלוקה לפי מגדר נמצא הבדל מעט גדול יותר: מדד החרדה בקרב נשים עמד על 4.16 בעוד אצל הגברים נמדדה מידת חרדה של 3.73.

עוד חלוקה שנבדקה היא החלוקה לפי דת. הנוצרים הביעו את רמת החרדה הגבוהה ביותר: 4.17 ואחריהם היהודים (4.11), מוסלמים (3.93) ודרוזים (3.85). חלוקה מעניינת נוספת הייתה על פי השקפה פוליטית. תומכי הימין היו החרדים ביותר (4.1), אחריהם תומכי המרכז (4.07) ותומכי השמאל (4.05). הא-פוליטיים היו חרדים פחות מכולם (3.96).

מעיון ברשימת התחושות שנבדקו במחקר, מתברר ששלושת הרגשות העזים ביותר היו זהים בקרב סטודנטים יהודים וערבים: מודאג, מתוח ונרגז. הסטודנטים היהודים היו מודאגים מעט יותר (מדד של 4.07 לעומת 3.83 בקרב הסטודנטים הערבים) ומתוחים מעט יותר (מדד של 3.9 לעומת 3.8). שתי הקבוצות היו נרגזות בעקבות המלחמה באותה מידה (3.9).

בקרב 200 מהסטודנטים נבדקו גם הזכרונות הקשים ביותר מהמלחמה, הזכרונות החיוביים ביותר והשפעת המלחמה על הדעות. לדברי פרופ' הרץ-לזרוביץ', בנתונים אלה נמצאו הבדלים הקשורים ללאום ולדת. "הסטודנטים המוסלמים ביטאו תחושות הקשורות לפגיעות בערבים בלבנון ולחשיבות של נסראללה כמנהיג חזק ומשמעותי. נושאים אלה לא עלו אצל הסטודנטים היהודים והיו נדירים גם אצל הנוצרים והדרוזים. מבחינת דעות פוליטיות, בקרב הסטודנטים היהודים חלה הקצנה לכיוון הימני, בעוד שאחוז גבוה של סטודנטים ערבים דיווחו על עצמם כעל א-פוליטיים", סיכמה החוקרת.

המין הרביעי

חוקר כווייתי הזהיר השבוע מפני התפשטות תופעת "המין הרביעי" במדינות המפרץ. בתופעה שהוא מציג מתייחס החוקר לנשים שעברו שינוי מין ונהפכו לגברים, אך לדבריו מבחינת פוריוּת ומיניוּת הן אינן יכולות לתפקד כמו כל גבר רגיל.

האתר "כוויית 25" דיווח כי על פי מחקר שביצע ד"ר עבדאללה אל-רוטשי, מדובר באלפי נשים שעברו ניתוח לשינוי מין ולא ניתן לזהות כלל כנשים לפי המראה החיצוני. חלקן אף מועסקות במשרדים ממשלתיים.

ד"ר אל-רוטשי טוען כי הנשים עוברות אמנם שינויים חיצוניים, אך "מה שלא יהיה, הן לא יכולות בסופו של תהליך להפוך לגברים של ממש". לדבריו, הנשים נוטלות הורמונים שונים שגורמים לשינויים החיצוניים, למשל שינוי בקול, היפטרות מהחזה וגדילת השיער.

השאלה הגדולה שעלתה בקרב גולשי הפורום ב"כוויית 25" בעקבות מחקרו של ד"ר אל-רוטשי היא: מה גורם לנשים להפוך לגברים? לא מעט ארגונים ערביים טענו, כך לפי אחד הגולשים, כי בשל מעמד האישה הערבית חלקן רוצות לעמוד במקומם של הגברים ולהיפטר מהנחיתות. עם זאת, אל-רוטשי טוען במקביל כי הסיבה העיקרית לשינוי המין בקרב הנשים היא אימוץ התרבות המערבית.

גולש בשם "אג'וּדי" אומר כי הנושא הזה מוזר בשבילו: "אני לא יודע איך אפרש לכם אותו אבל האנשים האלה מסתובבים בינינו ללא בושה. אין כבוד לדת ולאלוהים. הן לובשות בגדי גברים והם נראים מוזרים ומגעילים".

רוב משתתפי הפורום תומכים בדעתו של אג'ודי, אך גולש או גולשת בשם "אחלאם" (חלומות) כותבת בשורה אחת את דעתה: "ומה איתנו? מתי יפסיקו להתייחס אלינו ברוע כאילו אנחנו מושפלות? יש לאפשר לכל אחת לנהוג בגופה איך שהיא רוצה".

מאחורי הסורגים

הזמרת/שחקנית הלבנונית, סירין עבד א-נור, שחתונתה לא התקיימה בקיץ האחרון בגלל מלחמת לבנון השנייה, נכנסת לכלא. לא, לא מדובר בכלא אמיתי, אלא בסדרה חדשה שלה שתעלה בקרוב, בה היא מגלמת אסירה אמיצה במיוחד.

בסדרה "האסירה", שתשודר בתחנה הלבנונית LBC, מגלמת א-נור צעירה בשם סמר, שמבלה את זמנה בכניסות לכלא בגין הסתבכויות קטנות ומעצבנות. הסדרה היא בת עשרה פרקים בלבד.

יוצרי הסדרה מבטיחים "סדרה איכותית". מדובר בצעירה יפהפיה שבכניסתה לכלא מעורבים גם בני משפחתה, ודווקא הם אלה שגורמים לה להסתבך. היוצרים מבטיחים גם סצנות רומנטיות וסוף מבטיח.

ניסיון חיסול?

תפנית בפרשת פציעתה של הזמרת הפרובוקטיבית מלבנון, הייפא והבי: נשמעות טענות על כך שהאוייבת מספר אחת שלה, רולא סעד, ניסתה לחסלה, וכי שילמה כסף לטייס שהתנגש ברכבה של והבי במהלך צילומים לקליפ.

לטור האחרון

לקבלת עדכונים ב-RSS על כל מדורי נענע אקטואליה, העתיקו את הלינק המצורף:
http://rss.nana10.co.il/?s=126&Cat=10576

להסבר על RSS